Dobór roślin i użytkowanie międzyplonów ścierniskowych

Uprawa rzepiku ozimego Uprawa wyki ozimej

Poplony ścierniskowe nazywa się również międzyplonami ścierniskowymi. Wysiewane są w lecie po wcześnie schodzącej roślinie pochodzącej z plonu głównego, a zbierane się na jesieni tego samego roku.

Międzyplony ścierniskowe w Polsce można uprawiać w wielu regionach, oprócz terenów podgórskich i części północnej kraju.

Cele uprawy międzyplonów ścierniskowych

Głównym celem uprawy poplonów ścierniskowych jest zapobieganie erozji wietrznej i wodnej. Ograniczają też przenikanie azotu do wód podziemnych i usuwają jego nadmiar w okresie jesiennym. Takie międzyplony dostarczają do gleby masę organiczną oraz przyczyniają się do lepszego, stabilnego plonowania roślin uwzględnionych w płodozmianie.

Rośliny uprawiane w poplonach wpływają pozytywnie na właściwości fizyczne gleby, zabezpieczają glebę przed szkodliwym wpływem opadów oraz mają działanie odchwaszczające. Ograniczają też rozwój chorób podstawy źdźbła, jeżeli w płodozmianie jest nadmierny udział zbóż.

Rośliny zalecane do uprawy w poplonach ścierniskowych

Okres wegetacji międzyplonu ścierniskowego powinien trwać ok. 3 miesięcy. Rośliny do przedplonów dobiera się na podstawie rodzaju gleby i terminu ich wysiewu. Im późniejszy będzie siew poplonu, tym większą dynamiką wzrostu i rozwoju rośliny powinny się charakteryzować. Do III dekady czerwca i I dekady lipca należy wysiewać kukurydzę i kapustę pastewną. W III dekadzie lipca – bobik, jęczmień, łubin żółty i wąskolistny, peluszkę oraz owies. W I dekadzie sierpnia można wysiewać gorczycę białą i facelię.

Najczęściej poplony ścierniskowe wysiewa się po wczesnych ziemniakach, jęczmieniu ozimym, jęczmieniu jarym, rzepaku ozimym, życie oraz po mieszankach strączkowo-zbożowych przeznaczonych na zielonkę i warzywach. Po zbożach wcześnie schodzących z pola, które umożliwiają wysiew międzyplonu do końca lipca, można uprawiać bobik, łubin żółty i wąskolistny, słonecznik, wykę jarą, rzepę ścierniskową, pastewne odmiany grochu, seradelę i życicę westerwoldzką, mieszańcową oraz wielokwiatową.

Uprawa międzyplonów po plonach późno schodzących z pola może obniżać ich zdolność plonowania. Jeżeli zbiory zbóż są opóźnione, to można po nich wysiewać gorczycę białą, rzepak ozimy, rzepik ozimy i rzodkiew oleistą. Na glebach lekkich po wcześnie schodzącym przedplonie można uprawiać seradelę i łubin żółty, a na glebach średniozwięzłych groch pastewny, łubin wąskolistny, słonecznik, rzepak, rzepę ścierniskową i wykę ozimą. Na glebach ciężkich zaleca się wysiewanie bobiku, wyki jarej lub kapusty pastewnej. Na stanowiskach suchych można uprawiać słonecznik i wykę ozimą, a na wilgotnych bobik, groch pastewny i rzepak.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki