Uprawa łubinu w poplonie - dowiedz się, jak wykorzystać jego potencjał

Uprawa łubinu Uprawa łubinu

Łubin bywa wykorzystywany jako międzyplon ścierniskowy, uprawiany po zbiorze zbóż bądź innych roślin, które wcześnie schodzą z pola. Jego uprawa może przyczyniać się do zwiększenia plonowania zbóż nawet o 0,6–0,8 t/ha. Jako międzyplon przeważnie wysiewa się łubin żółty i wąskolistny. Najczęściej pełnią one funkcję zielonego nawozu i zostają przyorane na polu. Uprawianie łubinu w poplonie poprawia warunki fitosanitarne gleb. Jednak wraz z uprawą międzyplonów ścierniskowych pojawiają się pewne utrudnienia, do których należą m.in.: ograniczenia w wykonywaniu pełnego zespołu uprawek pożniwnych czy zwiększona liczba prac w okresie żniw.

Mieszanki z łubinem

Jeżeli łubin ma być uprawiany w międzyplonie ścierniskowym, to należy pamiętać o zwiększeniu jego normy wysiewu o 25% w stosunku do normy zalecanej w plonie głównym w uprawie na nasiona. Najlepiej wysiewać go w mieszankach, ponieważ zmniejsza to ryzyko niepowodzenia uprawy oraz umożliwia lepsze wykorzystanie składników mineralnych z gleby.

Łubin jest dobrą rośliną podporową dla roślin o wiotkich łodygach, dlatego też bardzo dobrze wykorzystywać go w siewie mieszanym. Ilość wysiewu w takich mieszankach powinna być zmniejszona o 10–20% w porównaniu z siewem czystym. Na glebach słabszych najlepiej wysiewać łubin żółty, a na średnich – łubin wąskolistny. Skład takich mieszanek wraz z uwzględnieniem rodzaju gleb został przedstawiony w tabeli 1.

Tab. 1. Przykłady mieszanek łubinu stosowanych w międzyplonach ścierniskowych

Gleby lekkie [ilość wysiewu na 1 ha]

Gleby średnie [ilość wysiewu na 1 ha]

130 kg łubinu żółtego + 30 kg seradeli

100 kg łubinu żółtego + 100 kg grochu pastewnego

100 kg łubinu żółtego + 40 kg wyki kosmatej

120 kg łubinu żółtego + 60 kg grochu pastewnego + 40 kg wyki kosmatej

80 kg łubinu żółtego + 4 kg facelii

140 kg łubinu wąskolistnego + 100 kg grochu pastewnego

100 kg łubinu żółtego + 20 kg seradeli

80 kg łubinu żółtego + 40 kg grochu pastewnego + 20 kg wyki kosmatej

 

W uprawie międzyplonowej można wysiewać mieszanki łubinu żółtego z seradelą, wyką kosmata, grochem pastewnym, facelią, łubin wąskolistny najczęściej wysiewa się zaś z grochem pastewnym.

Nawożenie

Jeżeli uprawa łubinu jako międzyplonu jest zlokalizowana na słabszych stanowiskach, to należy nawozić je niewielką dawką azotu – 20–30 kg N/ha.  Pod uprawy mieszanek łubinu z roślinami niemotylkowatymi można wysiać ok. 50 kg N/ha. Do nawożenia międzyplonów można również stosować gnojówkę i gnojowicę w dawkach od 25 do 35 m3/ha.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki