
Uprawa łubinu w poplonie - dowiedz się, jak wykorzystać jego potencjał
Łubin żółty (Lupinus luteus) ma największe znaczenie gospodarcze w Polsce. Wynika to z jego dużej zawartości białka w nasionach, które ma dobrą wartość biologiczną. Jego nasiona zawierają również mało substancji antyżywieniowych.
W krajowym rejestrze jest wpisanych 8 odmian łubinu żółtego. Są to: Baryt, Bursztyn, Dukat, Lord, Mister, Parys, Perkoz i Taper. Różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wielkością plonowania. Można je podzielić na tradycyjne (niesamokończące) i samokończące. Odmiany samokończące przeznaczone są wyłącznie do uprawy na nasiona, a niesamokończące można uprawiać na nasiona i zielonkę. Niektóre odmiany są też termoneutralne, czyli mało wrażliwe na opóźnienie terminu siewu. Odmiany samokończące oraz niektóre tradycyjne wykazują większą odporność na antraknozę.
Łubin żółty nie powinien być uprawiany w rejonach północno-wschodnich, górskich i podgórskich. Ma on najmniejsze wymagania glebowe i może być siany na glebach lekkich należących do kompleksu 5 i 6, czyli żytniego dobrego oraz żytniego słabego. Najlepiej, aby takie gleby miały odczyn wynoszący 6–7. Nieodpowiednie do jego uprawy są gleby próchniczne, podmokłe, zlewne lub mające odczyn zasadowy czy bardzo kwaśny.
Łubin żółty bardzo dobrze znosi krótkotrwałe przymrozki wynoszące do -8°C. Kiełkowanie rozpoczyna przy temperaturze 4–5°C. Ten gatunek łubinu ma niewielkie wymagania wodne, ze względu na jego długi system korzeniowy. Jednak w trakcie wegetacji pobiera on duże ilości wody, a jeżeli wystąpią jej niedobory, to może prowadzić to do zasychanie oraz opadanie zawiązków kwiatów i owoców.
Łubin żółty nie powinien być uprawiany po roślinach okopowych, rzepaku oraz innych łubinach. Najlepszym przedplonem są zboża.
Przy tradycyjnej uprawie łubinu należy po zebraniu przedplonu wykonać podorywkę i bronowanie, a następnie orkę przedzimową. Na wiosnę zaleca się stosowanie agregatu uprawowego. W uprawie uproszczonej łubinu po zebraniu przedplonu pozostawia się na polu ściernisko aż do jesieni. Następnie można wykonać oprysk za pomocą Roundupu, który niszczy rosnące chwasty. Potem można zastosować gruber, a na wiosnę agregat uprawowy. Przy wysiewie bezpośrednim ściernisko po przedplonie należy opryskać Roundupem i pozostawić.
Optymalny termin siewu łubinu żółtego przypada od II dekady marca do I dekady kwietnia. Ważne jest, aby siew był odpowiednio wczesny, ponieważ jego opóźnienie może obniżać plon nawet o 20%. Norma wysiewu łubinu żółtego wynosi 125–210 kg nasion/ha. Odmiany samokończące można wysiewać w większej ilości niż tradycyjne. Przed wysiewem nasiona można zaprawić przeciwko zgorzeli siewek, np. preparatem Vitavax 200 FS oraz Nitraginą łubinową. Głębokość siewu powinna wynosić 3–4 cm, a rozstawa rzędów 15–20 cm.
czytaj dalej...Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl