Pyłek pszczeli - właściwości i zastosowanie pyłku kwiatowego

Pyłek pszczeli Pyłek pszczeli

Powszechnie wiadomo, że zasadniczy cel prowadzenia pasieki to pozyskiwanie miodu. Miód nie jest jednak jedynym cennym produktem pracy pszczół – równie dużą wartość ma pyłek kwiatowy, który niezmordowane pszczele zbieraczki znoszą do uli razem z nektarem. Zdradzamy najważniejsze informacje na temat właściwości i zastosowania pyłku pszczelego i podpowiadamy kiedy i w jaki sposób można go odbierać z uli.

Właściwości pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli pozyskuje się z obnóży pyłkowych. Są to grudki składające się z ziaren pyłków, sklejonych śliną i nektarem, które pszczoła transportuje do ula w „koszyczkach”, znajdujących się na trzeciej parze jej nóg. Pyłek składowany w plastrach ulega fermentacji mlekowej, a produktem tego procesu jest pierzga – pokarm białkowy pszczół. Czysty pyłek z obnóży zawiera znaczne ilości białka oraz tłuszcze i aminokwasy. Cechuje się wysoką zawartością węglowodanów (70%), znajdują się w nim również enzymy, sterole, skrobia oraz zestaw miko- i makroelementów. Stanowi ponadto źródło witamin z grupy A, B, C, E i PP. Powszechnie uznaje się, że po fermentacji jego wartość odżywcza wzrasta.

Zastosowanie pyłku pszczelego

Pyłek kwiatowy – w postaci czystej bądź zmieszany z miodem – to najwartościowszy pokarm białkowy pszczół. Nie może zabraknąć go w żelaznej rezerwie żywieniowej, przygotowywanej przez robotnice na zimę. Nie sposób znaleźć pełnowartościowego substytutu dla pierzgi, która jest jedynym pożywieniem czerwiu i młodych pszczół. Z tego powodu w niektórych rodzinach zachodzi konieczność dostarczania dodatkowych zapasów pyłku, zwłaszcza w okresie przygotowania pszczół do zimowli i wczesną wiosną, gdy rozpoczyna się rozwój rodzin po zimie. Roczne zapotrzebowanie silnej rodziny na pyłek wynosi ok. 30 kg. Ocenia się, że z jednego ula można odebrać średnio 2-3 kg pyłku w sezonie, nie czyniąc przy tym szkody pszczołom.

Produkcja pyłku na sprzedaż jest zajęciem opłacalnym ze względu na fakt, że pierzgę wykorzystuje się w apiterapii (leczeniu rozmaitych schorzeń produktami pszczelimi). Dzięki właściwościom przeciwzapalnym pyłku kwiatowego jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Pyłek dobrze wpływa na układ pokarmowy, regulując pracę jelit i pobudzając łaknienie. Usprawnia też przemianę materii, a zwłaszcza trawienie tłuszczu, i chroni wątrobę przed działaniem toksycznych związków. Regularne spożywanie pyłku pszczelego pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i usprawnia produkcję czerwonych krwinek. Stosuje się go również pomocniczo w leczeniu zapalenia prostaty i chorób oczu. Pyłek ułatwia też przyswajanie makroelementów, zwłaszcza żelaza. Koniecznie powinien znaleźć się w diecie osób starszych, alergików i rekonwalescentów po złamaniach.

Odbiór pierzgi

Przefermentowany pyłek, czyli pierzgę, odbiera się z plastrów: wystarczy za pomocą noża zdrapać części, w których pszczoły składują swoje zapasy. Pozyskiwana taką metodą pierzga jest jednak połączona z woskiem. W celu oddzielenia tych dwóch substancji stosuje się specjalny zabieg: zmieszany surowiec należy zmielić i wymieszać z nieskrystalizowanym, płynnym miodem. W takiej mieszaninie wosk utrzymuje się na powierzchni, natomiast pierzga znajduje się na dnie. Zaletą zmieszania pierzgi z miodem jest jej konserwacja, niestety opisana metoda wymaga dużych nakładów pracy i dlatego stosuje się ją rzadko.

czytaj dalej...

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNYCH OWADÓW I PAJĘCZAKÓW!

[1/11] Jak nazywa się choroba najczęściej przenoszona przez kleszcze?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki