Odkład pszczeli - jak i kiedy go wykonać? Przedstawiamy najlepsze metody

Udomowienie pszczół Pszczoły latające wokół ula

Umiejętność wykonywania odkładów pszczelich jest niezbędna do prawidłowej obsługi pasieki. Podpowiadamy, jakie korzyści przynosi ten zabieg i kiedy należy go przeprowadzać. Zdradzamy również najlepsze metody przygotowywania odkładów.

Cele tworzenia odkładów

Podstawowym celem wykonywania odkładów jest dokonanie podziału rodziny, z którego wynikają dwie korzyści: po pierwsze, zapobiegamy w ten sposób występowaniu nastroju rojowego, a po drugie możemy zasiedlić nowy ul młodą rodziną.

Rojenie się jest naturalnym sposobem rozmnażania rodzin pszczelich. Pszczoły wpadają w nastrój rojowy zazwyczaj w czerwcu, rodzina osiąga szczytowy etap rozwoju. Część pszczół opuszcza wtedy ul i wraz z matką poszukuje nowego miejsca na osiedlenie. Niestety nastrój rojowy skutecznie dezorganizuje pracę w pasiece i wymusza zwiększenie nakładów pracy, co wynika z konieczności zbierania i osadzania rojów. Dlatego też rójkom należy zapobiegać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Celem tworzenia odkładów pszczelich może być również unasienianie młodych matek, okresowe przetrzymywanie ich lub podawanie matek szczególnie cennych – w tych wypadkach odkład łączy się później z rodziną macierzystą.

Optymalny termin

Polecane terminy na dzielenie rodzin pszczelich to koniec maja i początek czerwca. Co prawda rodziny są wtedy słabsze niż w pełni lata, ale zazwyczaj w tym okresie panuje bogaty pożytek, a pszczoły wykazują mniejszą skłonność do rabunków. Wybierając termin na przygotowanie odkładu warto pamiętać, że w maju i czerwcu wykonujemy odkłady trzyramkowe, a w lipcu już pięcioramkowe, ponieważ im później zakładamy nową rodzinę, tym więcej czerwiu potrzeba do zapewnienia jej wystarczającej siły przed zimowlą.

Za najpóźniejszy możliwy termin tworzenia odkładów uważa się początek trzeciej dekady lipca, ponieważ rodziny podzielone w późniejszym czasie są bardziej narażone na rabunki. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że wykonanie odkładu skutecznie zapobiega rójce tylko jeśli zostanie przeprowadzone zanim pszczoły wejdą w nastrój rojowy. Ostatecznym momentem na przygotowanie odkładu jest zatem ta faza rozwoju rodziny, gdy w ulu pojawiają się miseczki matecznikowe.

Siedziba nowej rodziny

Aby utworzyć odkład, potrzebny jest zapasowy ul, pojedynczy korpus bądź skrzynka odkładowa. Należy pamiętać, że choć te dwie ostatnie opcje są znacznie wygodniejsze – umożliwiają bowiem bezproblemowy transport pszczół – to rodziny zamieszkujące transportówkę i tak trzeba będzie przenieść do nowego ula w momencie wygryzania się czerwiu. Można też podzielić ul zamieszkiwany przez rodzinę macierzystą w taki sposób, by nowa rodzina miała osobny wlot po przeciwnej stronie. Po unasienieniu nowej matki młodą rodzinę trzeba będzie jednak przesiedlić do drugiego ula. Tuż po przenosinach do korpusu należy dołożyć nowe plastry, a kolejne poszerzanie odkładu przeprowadza się w miarę wzrostu siły rodziny.

Odkład ze starą matką

Starej matki należy szukać na świeżo zaczerwionych plastrach z jajami, a poznać ją można po tym, że ma odwłok nieco jaśniejszy od spodu. Jeśli za pierwszym razem nie rozpoznamy jej na żadnym z oglądanych plastrów, zaleca się odłożyć przenosiny na następny dzień. Kiedy odnajdziemy matkę, przenosimy ją do nowego ula bądź skrzynki razem z plastrem i dokładamy kolejne 3-5 plastrów ze starszym, zasklepionym czerwiem. Każdy z plastrów powinien być obsiadany przez 500 dorosłych robotnic.

czytaj dalej...

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNYCH OWADÓW I PAJĘCZAKÓW!

[1/11] Jak nazywa się choroba najczęściej przenoszona przez kleszcze?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki