Ule Dadanta – doskonałe domy dla silnych, pszczelich rodzin!

Ule Dadanta Ul Dadanta

Ule Dadanta doskonale sprawdzają się w pasiekach, w których konieczne jest utrzymywanie silnych rodzin. Efektywna wentylacja gniazda zapewnia pszczołom optymalne warunki do zimowli, a latem ułatwia opanowanie nastroju rojowego. Dadany poleca się zwłaszcza na tereny o długotrwałych, dobrych pożytkach.

Korpus

Pierwowzorem ula Dadanta był stojak nadstawkowy. Współczesny dadan należy do typu kombinowanego – pod względem konstrukcji blisko mu do ula warszawskiego poszerzonego, czyli typowego leżaka: drewniana skrzynia korpusu jest zestalona z poddaszem i dennicą. Boki korpusu łączy się w narożach z zastosowaniem pionowych słupków z wręgami. Warstwa izolacyjna znajduje się tylko w przedniej i tylnej ścianie ula. Wewnętrzne wymiary korpusu wynoszą 565 mm długości x 450 mm szerokości x 320 mm wysokości. Poddasze jest wysokie na 90 mm, a izolowana dennica ma grubość 70 mm. Wylot o szerokości 240-260 mm i ruchomy mostek wykonuje się podobnie jak w ulu warszawskim. Dodatkowy, mniejszy (150 mm) otwór wylotowy w tylnej ścianie umożliwia utrzymywanie niewielkiej rodziny pomocniczej.

Nadstawka

Nadstawka ma 526 mm długości, 450 mm szerokości i 155 mm wysokości. Ustawia się ją na korpusie gniazdowym, wewnątrz poddasza. Dwuspadowy daszek kryty papą ma ramę o wysokości 104 mm i opiera się na dwóch listwach, przybitych do wewnętrznej strony bocznych ścian ramy.

Ramki

W korpusie gniazdowym ula Dadanta mieści się 15 szeroko-niskich ramek o wymiarach 435 x 300 mm. Pojemność nadstawki wynosi 11 ramek o wymiarach 435 x 145 mm. Górne beleczki ramek gniazdowych i nadstawkowych mierzą 470 mm, z czego na wąsy przypada 27,5 mm. Szerokość ramek gniazdowych jest równa 25 mm, nadstawkowych zaś 35 mm, co zwiększa pojemność plastrów w nadstawce o 40%. Powierzchnia użyteczna ramki gniazdowej wynosi 11,31 dm2, nadstawkowej 5,02 dm2, powierzchnia kompletów natomiast odpowiednio – 169 dm2 i 51 dm2.

Wyposażenie dodatkowe

Ul Dadanta, tak samo jak ule warszawskie, jest wyposażony w drewnianą przegrodę, dwa ścieśniacze i beleczki powałkowe do gniazda oraz do nadstawki. Izolacja poddasza to słomiana mata bez okładzin, o grubości 50 mm i wymiarach 585 x 555 mm, do ocieplania boków służą zaś dwie maty boczne o takiej samej grubości i wymiarach 448 x x320 mm.

czytaj dalej...

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNYCH OWADÓW I PAJĘCZAKÓW!

[1/11] Jak nazywa się choroba najczęściej przenoszona przez kleszcze?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki