Hodowla pszczół – najważniejsze zagadnienia i niezbędne porady!

Hodowla pszczół - kontrola ula Hodowla pszczół - pasieka

Prowadzenie własnej pasieki – oprócz tego, że stanowi źródło dochodów – dostarcza ogromnej satysfakcji. Aby starania początkującego pszczelarza przyniosły oczekiwane efekty, hodowla pszczół nie powinna mieć przed nim tajemnic. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, dotyczące pracy w pasiece i dbałości o dobrostan pszczół.

Lokalizacja pasieki

Najlepszym stanowiskiem dla uli i hodowli pszczół jest miejsce suche, lekko ocienione i zaciszne, otoczone żywopłotem, krzewami i drzewami, które zimą ochronią pszczoły przed mroźnym wiatrem. Nie należy zakładać pasiek w dolinach ani na północnych skrajach lasów, gdzie panują chłód i wilgoć. Korzystne są natomiast stanowiska ulokowane na południowych i południowo-zachodnich krańcach lasów, w pobliżu wałów i murów. Ważną rolę odgrywa przy tym izolacja przestrzenna pasiek – muszą być od siebie oddalone o przynajmniej 5 km. Istotna jest również dostępność pożytku oraz niewysychającego źródła wody, np. oczka wodnego.

Typy uli

W Polsce użytkuje się kilka typów uli. Największą popularnością cieszą się obecnie ule-stojaki, rozbudowywane w kierunku pionowym. Szczególnie cenione są stojaki wielokorpusowe, których wielkość można łatwo regulować w zależności od pory roku i siły pszczelej rodziny. Ul taki składa się z kilku korpusów z plastrami oraz dennicy i daszka z izolacją. Do grupy wielokorpusowych zaliczane są ule: wielkopolski, Ostrowskiej, Langstrotha i Dadanta zmodyfikowany. Coraz rzadziej korzysta się z popularnych niegdyś uli-leżaków, nierozbieralnych i trudniejszych do rozbudowy. Niekiedy spotyka się też typy kombinowane, które można powiększać zarówno w poziomie, jak i w pionie, np. ule warszawski zwykły i poszerzony czy Dadanta zwykły. Ponadto rozróżniamy dwa rodzaje zabudowy ula w zależności od układu plastrów względem wylotu – ciepłą i zimną.

Ule mogą być budowane z różnych materiałów. Te z tworzyw sztucznych są lekkie, ale trudniejsze w pielęgnacji. Według niektórych hodowców w ulach drewnianych pszczoły szybciej reagują na zmiany warunków pogodowych i lepiej zimują. Dachy takich uli wykonuje się zazwyczaj z ocynkowanej bądź miedzianej blachy, a części drewniane maluje farbami olejnymi, by ocieplić gniazdo i zapobiec powstawaniu szpar, przez które przenikałaby wilgoć.

Regularne przeglądy uli

Wraz z wiosennym wzrostem aktywności pszczół hodowca powinien rozpocząć regularne przeglądy uli. Zabiegi te mają na celu ocenę siły rodziny, zwłaszcza liczebności czerwiu, a także kontrolę zapasów i zapobieganie nastrojowi rojowemu.

Pierwszego przeglądu dokonuje się po pierwszym oblocie pszczół (tzw. oblocie oczyszczającym), który ma miejsce najczęściej w marcu, gdy temperatura przekroczy 10°C. Zanim pszczoły zaczną opuszczać ule, zaleca się usunięcie z dennic zimowych osypów. Jeśli w okolicy nie ma stałego źródła wody, przed pierwszym oblotem należy też uruchomić poidło. Po oblocie oczyszczającym sprawdzamy ilość czerwiu w ulu. W rodzinie, która prawidłowo przezimowała, czerw znajduje się na drugim plastrze, obsiadanym przez pszczoły.

czytaj dalej...

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNYCH OWADÓW I PAJĘCZAKÓW!

[1/11] Jak nazywa się choroba najczęściej przenoszona przez kleszcze?

Komentarzy (3)

 1. mart

  czy prawdą jest, ze matki rojowe obciązone są genem rojliwości?

  • maja

   tak, ale nie pozbywajmy sie tego genu, poniewaz wyeliminowanie go doprowadzi do zaglady pszczol.

 2. seba

  Pszczoły się roiły, roją się i będą się roić, człowiek nie jest w stanie zmienić DNA pszczoły które tworzyły się dziesiątki tysięcy a nawet miliony lat. Hodowcy matek selekcjonują i dobierają odpowiednie rasy i linie ale tym sposobem nigdy nie doprowadzą do powstania pszczoły nierojliwej co najwyżej z ograniczoną tendecją do rójki, poz PS: ale tragedią by było jak naukowcy by tak skrzywdzili te pożyteczne owady

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki