Ule wielkopolskie – odpowiednie do pasiek przy pożytkach wczesnych

Ule wielkopolskie Ule wielkopolskie

Ule wielkopolskie należą do typu stojaków dwukorpusowych. Poleca się je do pasiek ulokowanych w okolicach o pożytkach wczesnych i trudnych, nie nadają się natomiast do zimowania bardzo silnych rodzin, dlatego nie mają zastosowania w rejonach, gdzie występują obfite pożytki i ostre zimy.

Korpusy i nadstawka

Ul wielkopolski jest zbudowany z dwóch korpusów gniazdowych. Długość i szerokość wewnętrzna każdego z nich wynosi 375 mm, wysokość zaś 270 mm (280 mm z zewnętrznymi wręgami). Na zewnętrznych ścianach tylnych i bocznych występują wręgi zewnętrzne i wewnętrzne, które umożliwiają rozbudowę ula.

Do dyspozycji pszczelarza pozostaje również nadstawka o wysokości 140 mm (150 mm z zewnętrznymi wręgami). Korpusy i nadstawka to skrzynki pozbawione dna. Ich dwuwarstwowe, ocieplone ściany mają grubość 70 mm. W przedniej ścianie drugiego korpusu znajduje się otwór wylotowy z mostkiem przedwylotowym o długości 515 mm, szerokości 100 mm i grubości 17 mm.

Ramki

W korpusie ula wielkopolskiego mieści się 10 ramek szeroko-niskich o wymiarach 360 x 260 mm. W nadstawce jest miejsce na taką samą liczbę półramek o wymiarach 360 x 130 mm. Łącznie daje to 199 dm2 powierzchni użytecznej (162 dm2 na 20 ramkach; 37 dm2 na 10 półramkach). Zarówno ramki, jak i półramki należą do typu uproszczonego – są zbite z beleczek o przekroju 25 x 10 mm.

Dennica

Dennica ma 30 mm szerokości i 35 mm wysokości. Oddzielne dno o grubości 65 mm składa się z dwóch desek z warstwą izolacji. Korpus ustawia się na dwóch listwach bocznych i jednej tylnej. Między dolną krawędzią korpusu a górnym brzegiem dennicy z przodu pozostaje szpara mierząca 17 mm.

Daszek

Dach może być dwuspadowy lub płaski. Składa się z desek o grubości 17 mm, pokrytych papą bitumiczną i przytwierdzonych do ramy o wysokości 104 mm. Równo z krawędzią daszka przybite są dwie listwy ochronne o szerokości 40 mm, nachylone do środka. Daszek nakłada się swobodnie na korpus albo nadstawkę. Funkcję górnego ocieplenia spełnia poduszka na drewnianej ramie o wysokości 80 mm, długości i szerokości 485 x 485 mm. Od spodu warstwa izolacji jest zabezpieczona listwami.

czytaj dalej...

SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT POTENCJALNIE NIEBEZPIECZNYCH OWADÓW I PAJĘCZAKÓW!

[1/11] Jak nazywa się choroba najczęściej przenoszona przez kleszcze?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki