Hodowla ślimaków winniczków - cenne informacje

Ślimak winniczek Ślimak winniczek

Hodowla ślimaków winniczków jest popularna na całym świecie. Ślimaki mają krótki cykl rozwojowy, wykazują dużą plenność oraz szybki wzrost.

Początkowo hodowle były skupione głównie we Francji, Włoszech i Portugalii. W Polsce pozyskiwano masowo ślimaki winniczki z naturalnego środowiska i eksportowano. Z czasem wzrosło zainteresowanie hodowlą, ale również konsumpcją i przetwórstwem.

W hodowli głównie użytkuje się ślimaka Helix aspersa (Müller), który występuje w dwóch odmianach Helix aspersa aspersa oraz Helix aspersa maxima.

Ślimak winniczek czyli Helix pomatia jest obecnie coraz częściej użytkowany, ponieważ jest największym Europejskim ślimakiem lądowym. Muszla dorasta do 5,5 cm i masy 50 g.

Rocznie w Polsce około 300 ton ślimaków winniczków jest eksportowanych do innych państw. Można go zbierać w naturalnym środowisku od 1 do 31 maja, wielkość minimalna to 33 mm.

Od ślimaków głównie pozyskiwane jest mięso, ale również kawior z jaj ślimaka szarego i śluz do produkcji kosmetyków.

Mięso

Mięso ślimaków charakteryzuje wysoka wartość odżywcza, niski procent tłuszczu około 0,8% i wysoki procent białka do 20%. Białko jest bardzo wartościowe, ze względu na skład aminokwasowy. Tłuszcz posiada bardzo dobry profil kwasów tłuszczowych, aż 75 % z nich należą do nienasyconych.

Pierwszym etapem pozyskania mięsa jest uśmiercenie ślimaka parą wodną lub zanurzenie we wrzątku. Drugim etapem jest rozbiór, czyli rozdzielenie nogi ślimaka od worka trzewiowego.

W późniejszych etapach następuje mycie, dzielenie na klasy, blanszowanie, mrożenie i magazynowanie.

Można kupić żywe ślimaki, mrożone mięso oddzielone od skorupki i worka trzewiowego, konserwy i dania gotowe.

Użytkowość nieśna

Ślimaki szare są wykorzystywane do produkcji kawioru, osolonej ikry. Jednorazowo od ślimaka można pozyskać około 200 jaj. Jaja są myte, umieszczane w solance i słoikach. Zainteresowanie kawiorem ślimaczym rośnie. Od ślimaków winniczków nie pozyskuje się jaj.

Wymagania środowiskowe

Ślimaki do optymalnego wzrostu, rozwoju i rozmnażania potrzebują odpowiednich warunków dotyczących temperatury, wilgotności oraz długości dnia świetlnego.

Ciało oraz muszla najlepiej przyrasta w temperaturze 15-25 °C. Długotrwały spadek temperatury do 12°C, trwający około tygodnia może doprowadzić do hibernacji i uśpienia ślimaka. Natomiast długotrwały wzrost temperatury do 30°C może spowodować estywację, czyli wciągnięcie ciała do muszli i zasklepienie błoną. Temperatura bliska 0°C może spowodować śmierć.

Hibernacja i estywacja to zjawiska niekorzystne, powodujące obniżenie opłacalności chowu i zahamowanie wzrostu osobników.

Najlepsze parametry wzrostu, ślimaki osiągają przy wilgotności 90% podczas procesu inkubacji. Ślimaki są tak samo wrażliwe na spadek, jak i na wzrost wilgotności, która może spowodować estywację, karłowacenie, zniekształcenia muszli, opóźnienie osiągnięcia dojrzałości płciowej lub wypadanie ciała z muszli.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój ślimaków jest woda. Powinna być przebadana bakteriologicznie i nie zawierać chloru. Woda tego typu służy w hodowli do zraszania i do picia.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki