Pastuch elektryczny - budowa, rodzaje i właściwy dobór

Pastuch elektryczny Ogrodzenie elektryczne bydła

Zachowanie wysokiego poziomu dobrostanu wiąże się z zapewnieniem udogodnień zwierzętom w codziennym życiu. Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta osiągają lepsze wyniki produkcyjne, jeśli mają dostęp do świeżego powietrza i promieni słonecznych. Aby zapewnić bezpieczny wypas zwierzętom na pastwisku i wybiegach należy zastosować odpowiedni sprzęt, który uniemożliwi wydostanie się zwierząt poza ogrodzenie, ale również zabezpieczy teren przed drapieżnikami. Pastuchy elektryczne najczęściej stosuje się u bydła mięsnego, mlecznego, owiec i koni.

Rodzaje pastuchów

Pastuchy dzieli się na stałe i sezonowe. Stałe stosuje się na wybiegach, których ogrodzenia nie przenosi się na inne miejsca i zazwyczaj jest zbudowane z mocnego materiału- np. drewna lub siatki metalowej i wyposażone na stałe w drut ocynkowany przewodzący prąd. Pastuchy sezonowe stosuje się głównie w przypadku zmiany kwater wypasu zwierząt. Tego typu pastuchy składają się ze słupków plastikowych, stalowych lub z włókna szklanego.

Budowa pastucha

Pastuchy elektryczne składają się z kilku elementów, które są niezbędne do prawidłowej pracy takiego ogrodzenia. Pierwszym elementem są słupki (drewniane, metalowe, plastikowe, z włókna szklanego). Słupki plastikowe, stalowe i z włókna szklanego mają specjalne wypustki, ułatwiające głębokie, stabilne wbicie w ziemię. Rodzaj, wysokość i materiał słupków należy dostosować do gatunku utrzymywanych zwierząt oraz areału ogradzanego. Jeżeli obsada zwierząt jest duża i należy często przestawiać pastuch, najwygodniejszym rozwiązaniem będą słupki z włókna szklanego lub plastikowe, ponieważ są lekkie i wygodne w montażu.

Sercem całego układu elektrycznego jest elektryzator. Jego napięcie musi być dostosowane do gatunku chronionych zwierząt. Dobrym przykładem są owce, które nie są zwierzętami dużymi, ale ich wełna słabo przewodzi prąd, dlatego należy zastosować wyższe napięcie niż w przypadku np. koni. Rodzaj elektryzatora należy również dobrać do długości ogrodzenia oraz warunków terenowych (np. zadrzewienia, krzaki, bardzo wysoka trawa). Elektryzatory w swej budowie posiadają system automatycznego przełączania z prądu stałego na wbudowaną baterię, w przypadku braku dostępu do prądu.

Wyróżnia się dwa rodzaje elektryzatorów- dla ogrodzeń stałych i sezonowych. Ogrodzenia stałe powinny być wyposażone w elektryzatory sieciowe, natomiast sezonowe w elektryzatory bateryjne, umożliwiające funkcjonowanie bez podłączenia do prądu stałego. Moc elektryzatora mierzy się w milidżulach. Prawidłowo działający elektryzator powinien zapewniać stały przepływ prądu, o dużym napięciu i energii.

W pastuchach sezonowych najczęściej stosuje się elektryzatory bateryjne- 7000B i 14000, które mogą być wykorzystane dla wszystkich gatunków zwierząt utrzymywanych pastwiskowo. Niektóre elektryzatory bateryjne są wyposażone w baterię słoneczną, dzięki której mogą dłużej działać, bez ładowania hodowcy.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki