Rasy bydła mlecznego - charakterystyka najlepszych
Krowa polska czerwona. Najstarsza słowiańska rasa bydła wraca do łask!
Zobacz także
Krowa polska czerwona jest najstarszą ze słowiańskich ras bydła. Niegdyś pospolita w całej Europie Środkowej, dziś stanowi mniej niż 3% krajowego pogłowia bydła. Ze względu na wysoką zdrowotność rasy i możliwość jej użytkowania w dwóch kierunkach – zarówno mlecznym, jak i mięsnym – znaczenie naszych rodzimych czerwonych krów może jednak stopniowo wzrastać.
Historia rasy
Rozpowszechnienie krowy polskiej czerwonej na terenach Europy zaowocowało powstaniem różnych typów rasy: odmiana małopolska cechowała się większą masą mięśniową, krowy mazowieckie były z kolei drobniejsze, miały ciemniejsze umaszczenie, a hodowcy położyli nacisk na podniesienie ich wydajności mlecznej kosztem mięsności. Pod koniec lat 20. XX w. rozpoczęto prace nad ujednoliceniem rasy w celu otrzymania bydła mięsno-mlecznego. Ostatecznie ukształtowały się trzy podtypy krowy polskiej czerwonej: podgórski, dolinny i śląski. Po II wojnie światowej hodowcy usiłowali poprawić wydajność mleczną naszych krów i krzyżowali je z przedstawicielami rasy czerwonej duńskiej i jersey, co nie przyniosło pożądanych efektów. Obecnie krowa polska czerwona jest objęta programem ochrony zasobów genetycznych, jednak ze względu na wcześniejsze zabiegi hodowlane ma zaledwie 3/8 genów rasy. Stada utrzymywane w celu jej odnowienia można dziś spotkać wyłącznie w południowej i północno-wschodniej części Polski.
Charakterystyka
Przodkiem krowy polskiej czerwonej jest tur krótkorogi (Bos taurus brachyceros). Dziedzictwo to uwidacznia się głównie w budowie czaszki: krowy mają wąskie potylice, płytkie doły skroniowe i nierówne czoła oraz krótkie, zgrabne rogi o ciemniejszych zakończeniach. Rasa zalicza się do bydła średniego kalibru: buhaje osiągają 140 cm wysokości w kłębie i wagę 550-600 kg, krowy zaś dorastają do 120-130 cm wysokości przy masie 440-500 kg. W przeszłości obok najpospolitszego umaszczenia czerwonego występowało również czarne, brunatne i myszate. Obecnie dzięki staraniom hodowców krowy mają jednolite umaszczenie w różnych odcieniach czerwieni, jedynie racice i śluzawica są ciemniejsze niż sierść.
Warunki utrzymania i zdrowotność
Krowa polska czerwona charakteryzuje się dużą żywotnością i długowiecznością, jest też bardzo wytrzymała na surowe warunki środowiska. Przedstawiciele tej rasy cechują się wysoką odpornością na mastitis i gruźlicę, bardzo rzadko chorują na białaczkę i nie dotykają ich żadne choroby kończyn. Zwierzęta bardzo dobrze wykorzystuje paszę nawet słabej jakości, a w czasie niedoboru pożywienia potrafią szybko zmniejszyć swoją wydajność bez negatywnych skutków dla późniejszej mleczności.
Płodność i rozród
Krowy cechują się wysoką płodnością, a porody przebiegają zazwyczaj bez komplikacji. Jałówki osiągają gotowość do rozrodu w wieku 30 miesięcy, co czyni z krowy polskiej czerwonej rasę średnio późno dojrzewającą.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
-
-
11330 , 1 , 0 , 0 Hodowla bydła mięsnego – żywienie, rozpłód i efektywne utrzymanie