Poidła dla bydła - prawidłowe pojenie w oborze i na pastwisku

Poidło dla bydła na pastwisku Poidła dla bydła w oborze

Woda w żywieniu bydła odgrywa bardzo ważną rolę. Swobodny dostęp do nieograniczonej ilości wody decydująco wpływa na produkcyjność krów mlecznych i strawność składników pokarmowych u bydła mięsnego i przyrost masy mięśniowej.

Prawidłowo skonstruowana obora, powinna posiadać sprawy system rozprowadzania wody pitnej dla zwierząt. Zaobserwowano, że krowy korzystają z poideł systematycznie w określonych godzinach, najczęściej po doju o godzinie 7.00-8.00 rano oraz po południu między 17.00-18.00.

Rodzaje poideł

Obecnie w oborach stosowany jest system automatycznie rozprowadzający wodę rurociągami bezpośrednio do poideł. Do najczęściej stosowanych rodzajów poideł można zaliczyć poidła miskowe, jedno lub dwukomorowe lub rynnowe.

Przyjmuje się, że jedno poidło miskowe starcza dla 15-20 dorosłych krów. Zbudowane jest z miski, w której gromadzi się woda, zaworu, który uruchamiany jest przez zwierzę naciskiem nosa oraz dławika zamykającego zawór kiedy ciśnienie wody jest zbyt duże. Poidła miskowe są najczęściej wykorzystywane w systemie uwięziowym (jedno poidło na dwa stanowiska).

Poidła rynnowe i komorowe stosuje się dla krów utrzymywanych w systemie wolnostanowiskowym. Poidła tego typu umożliwiają zwierzętom swobodny dostęp i korzystanie przez kilka zwierząt jednocześnie.

W nowoczesnych oborach wolnostanowiskowych, w których nie ma jednej lub dwóch ścian montowane są poidła podgrzewane i izolowane, dzięki którym woda w poidle i rurociągu nie zamarza w zimę.

Poidła na pastwisku

Krowy przebywające na pastwisku, muszą mieć możliwość korzystania z wodopoju przez cały czas. Istnieje kilka sposobów pojenia krów na pastwisku.

Naturalne wodopoje to najwygodniejszy dla hodowcy sposób pojenia, ponieważ nie wymaga żadnej ingerencji i pracochłonności. Woda w naturalnym cieku wodnym, musi być zdatna do picia, przejrzysta i bezwonna. Zwierzęta nie mogą mieć możliwości wchodzenia do zbiornika, ponieważ go zanieczyszczają. Taki zbiornik można również wykorzystać do wypompowywania wody do mniejszego zbiornika takiego jak krypa, koryto lub balia.

Dowożenie wody jest uciążliwe, ze względu na ogromny ciężar beczek z wodą oraz codziennego napełniania mniejszych zbiorników. Metoda ta jest niezbyt skuteczna, ponieważ krowy nie piją wystarczającej ilości wody, bo jej ilość jest regulowana przez hodowcę.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki