Groch Telefon - wartościowa odmiana przeznaczona do uprawy amatorskiej

Groch Groch

Nazwa gruchu łuskowego Telefon pochodzi od kształtu strąków – faktycznie ich zakrzywienia mogą przypominać słuchawkę telefoniczną. Jest to bardzo wartościowa odmiana grochu, przeznaczona do uprawy amatorskiej.

Opis

To jedna z najpóźniejszych odmian grochu łuskowego. Okres od wysiania grochu Telefon do pojawienia się jego dojrzałych strąków wynosi nawet ponad 100 dni. Tworzy bardzo wysokie rośliny, które mogą mieć od 150 do 300 centymetrów.

Jest to odmiana bardzo plenna, w trakcie kwitnienia pokryta ogromną liczbą kwiatów. Dojrzałe strąki mają około 11 centymetrów długości i zawierają średnio od 7 do 9 nasion o bardzo słodkim smaku i nieco pomarszczonej skórce.

Zastosowanie

Groch łuskowy Telefon nie nadaje się do uprawy towarowej, znacznie lepiej sprawdza się w amatorskich warzywnikach. Jego strąki nie dojrzewają równomiernie, więc zbiór nie może być jednokrotny, co znacznie utrudnia go w skali masowej.

Rośliny są bardzo wysokie, wymagają więc palikowania lub innych podpór. Ze względu na swój słodki smak, groch telefon jest dość popularny. Nadaje się przede wszystkim do spożycia bezpośredniego, w formie surowej i gotowanej.

Z powodzeniem można także go zamrozić – nasiona nie stracą swojego smaku i nie powinny zmniejszyć swojej wartości odżywczej.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki