Fasola Złota Saxa - jedna z najsmaczniejszych odmian żółtej fasolki szparagowej

Fasola Złota Saxa Fasola Złota Saxa

Fasola Złota Saxa to jedna z najsmaczniejszych odmian żółtej fasolki szparagowej. Jest na szeroką skalę wykorzystywana w przetwórstwie, gdyż wspaniale nadaje się na mrożonki i konserwy.

Opis

Złota Saxa to bardzo wczesna odmiana fasolki szparagowej. Jej okres wegetacji od siewu do zbiorów wynosi około 65 dni, można również znacznie wydłużyć jej okres zbioru. Tworzy karłowate rośliny o wysokości około 30 centymetrów, nie przekraczające 35 centymetrów.

Długość strąków waha się w okolicach 11-12 centymetrów, mają żółty kolor, są proste, bezwłókniste, dość lekkie – w jednym kilogramie średnio znajduje się około 220 sztuk. Strąki na krzaku dojrzewają stopniowo i wymagają częstych zbiorów.

Fasolka Złota Saxa na tle innych żółtych fasoli szparagowych wyróżnia się plennością i wysoką jakością plonu.

Zastosowanie

Fasola Złota Saxa cieszy się dużą popularnością ze względu na swój smak. Polecana jest szczególnie do bezpośredniego spożycia, ale dobrze znosi zimno i z powodzeniem można wykorzystywać ją na mrożonki. Po zakonserwowaniu nie traci swojego koloru i jędrności.

Odmiana w takim samym stopniu nadaje się do uprawy amatorskiej i handlowej. Proponowana norma wysiewu dla tej odmiany to około 250 tysięcy nasion (mniej więcej 80 kilogramów) na hektar. Z odmiany Złota Saxa wyselekcjonowano polską odmianę Złota Saxa ZIF.

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki