Fasola Wawelska - plenna odmiana uprawiana na suche nasiona

Fasola Wawelska to odmiana uprawiana na suche nasiona. Ma duże wymagania glebowe, ale daje wysoki, dobrej jakości plon małych czerwonych nasion o bardzo dobrym smaku, które nadają się do konserwowania.

Opis

Odmiana Wawelska fasoli wyróżnia się dużą wczesnością. Jest bardzo plenna, na niewysokiej roślinie szybko pojawiają się strąki nasienne, osadzone wewnątrz krzaka, które nie nastręczają trudności w czasie młócenia.

Okrywa nasienna jest gładka, gruba i ściśle przylegająca, ma bordowy kolor i lekki połysk. Nasiona o nerkowatym kształcie mają czerwonawo-bordowy kolor i są dość duże jak na fasolę czerwoną – 1000 nasion warzy 650 gram.  

Zastosowanie

Fasola Wawelska nadaje się przede wszystkim do uprawy przemysłowej, gorzej radzi sobie w uprawie amatorskiej, szczególnie w przypadku niedoświadczonych ogrodników. Ma duże wymagania glebowe – udaje się tylko na stanowisku żyznym i ciepłym, gleba musi być utrzymana w dobrej kulturze.

Odmiana nie wymaga dodatkowej ochrony chemicznej przed chorobami – jest w bardzo dużym stopniu odporna na antraknozę i wykazuje wysoką tolerancję wobec bakteriozy.

Przeznaczona jest zarówno do spożycia bezpośredniego jak i do zakonserwowania. Po przetworzeniu zachowuje swój kolor, smak i, co najważniejsze, nie traci wartości odżywczych.

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki