Fasola typu mamut - niskokaloryczne warzywo o nieco szerszych strąkach

Obok popularnej szparagowej na sklepowych półkach i bazarowych straganach często pojawia się fasola typu mamut. Od standardowych odmian różni się przede wszystkim znacznie większą szerokością strąków.

Jest niskokaloryczna i zawiera mnóstwo składników odżywczych i mineralnych – od czasu do czasu powinna pojawić się na każdym stole!

Właściwości i zastosowanie 

Fasola typu mamut niewiele różni się od standardowej fasoli szparagowej. Najbardziej charakterystyczną różnicą jest szerokość strąków – w przypadku odmian „normalnych” wynosi ona około 8-10 milimetrów, podczas gdy fasola mamut może mieć nawet 1,7-2,2 centymetra szerokości.

Nie ma dużych wymagań uprawowych, udaje się w zasadzie wszędzie. O popularności fasoli mamut decyduje przede wszystkim jej duża wartość odżywcza. Strąki zawierają przede wszystkim sole wapnia, fosforu i żelaza. Zielone odmiany wyróżniają się bardzo dużą zawartością witaminy C i prowitaminy A.

Nasiona mają bardzo dużo białka, z powodzeniem mogą pokrywać zapotrzebowanie na białko osób będących na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Ze względu na niską kaloryczność, fasola mamut jest uznawana za sprzymierzeńca dbających o linię, a jej bardzo niski indeks glikemiczny sprawia, że często pojawia się w jadłospisie cukrzyków.

Ten typ nadaje się przede wszystkim do spożycia bezpośredniego, w dużo mniejszym stopniu polecany jest do marynowania i mrożenia. Nie pozostaje więc nic innego, tylko zaprosić fasolę mamut do własnego ogródka.

Popularne odmiany

Odmiany fasoli typu mamut mogą być zarówno karłowate, jak i tyczne. Te pierwsze charakteryzują się roślinami o niskim pokroju – mają jedynie od 35 do 50 cm wysokości, ich okres wegetacji jest krótszy – czas od wysiania do zbiorów trwa od 60 do 90 dni.

Rośliny tyczne to te, które wymagają podpór lub linek, po których mogą się wspinać, ponieważ osiągają nawet od 2,5 do 3 m. Ich okres wegetacyjny jest stosunkowo długi – w sprzyjających warunkach trwa 70 dni, ale może się wydłużyć nawet do 100 dni.   

czytaj dalej...

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki