Fasola Supernano Giallo – odmiana o szerokich i płaskich strąkach

Fasola szparagowa Supernano Giallo to jedna z odmian o żółtych, a przy tym płaskich i szerokich strąkach. Są one nie tylko specyficzne pod względem kształtu, lecz także prawdziwie smaczne.

Opis

Ta karłowa odmiana należy do późnych, ponieważ od siewu jej nasion do zbioru plonów mijają prawie 3 miesiące – a dokładniej ok. 80 dni. Roślina jest niewysoka i ma pokrój krzaczasty, jest bowiem dosyć mocno rozgałęziona. Charakterystyczne są jej strąki o żółtej barwie – okazują się dosyć długie, ponieważ osiągają średnio 12–14 cm, oraz naprawdę szerokie, gdyż zawsze mają co najmniej 1,5 cm średnicy (zdarzają się też strąki dwucentymetrowe). Przede wszystkim przybierają jednak silnie spłaszczony kształt, co sprawia, że często nazywa się je wstęgami. Ich niekwestionowanymi zaletami są przyjemna masłowa konsystencja oraz brak łyka. Co ciekawe, nasiona Supernano Giallo przyjmują ciemną barwę, kontrastującą z kolorem strąków.

Uprawa

Nasiona tej fasoli szparagowej najlepiej wysiewać od połowy maja. Wtedy też zbiór plonu przypadnie na końcówkę sierpnia. Odpowiednia rozstawa to 30 × 50 cm. Trzeba jednak pamiętać, że w jednym dołku powinno się umieścić 2 nasiona – na głębokości mniej więcej 3 cm. Nie można też zapominać, że gleba przygotowana pod uprawę roślin strączkowych musi być żyzna, przepuszczalna i ciepła oraz odpowiednio nawodniona.

Zastosowanie

Fasola ta przeznaczona jest wyłącznie do bezpośredniego spożycia. Konsumenci cenią jej delikatny smak, szczególnie po ugotowaniu. Prezentowana odmiana nie nadaje się za to do przetwórstwa, czyli do mrożenia czy konserwowania.

Supernano Giallo poleca się do uprawy amatorskiej. Na jej korzyść przemawia satysfakcjonujący plon z hektara, który może wynieść ok. 20 t. Plantatorzy docenią także jej odporność na antraknozę i bakteriozę obwódkową.

Dagmara Deska

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki