Groch Bajka – cukrowa odmiana o bardzo smacznych i dorodnych strąkach

Groch Bajka to cukrowa odmiana grochu siewnego, która słynie przede wszystkim z niezwykle dorodnych strąków. Poza tym zarówno całe strąki, jak i wyłuskane z nich nasiona mają dosyć szerokie i ciekawe zastosowanie.

Opis

Jedną z ważniejszych cech, wyróżniających groch Bajka z grona innych odmian, jest wielkość, jaką osiągają wywodzące się z niego rośliny. Okazuje się, że mogą one dorosnąć nawet do 1,5 m wysokości (średnio: 1 m). Silny wigor wiąże się z koniecznością uprawy tej odmiany przy podporach. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że jej plon będzie możliwy do zebrania dopiero po ok. 80–90 dniach od siewu, a więc dosyć późno. Najważniejsze jednak, że strąki wytwarzane przez Bajkę są prawdziwie duże – osiągają nawet do 10 cm długości i ok. 2 cm szerokości. Poza tym mają barwę zieloną – zupełnie tak samo jak gładkie, okazałe nasiona.

Siew

Nasiona tej odmiany należy wysiać w okresie od trzeciej dekady marca do pierwszego tygodnia kwietnia, ponieważ zabieg wykonany w drugiej połowie kwietnia może wpłynąć negatywnie na jakość plonu. Zalecana rozstawa wynosi 25 × 50 cm. Co do głębokości, na której powinno się umieszczać nasiona, to może być ona różna w zależności od rodzaju gleby. Niemniej jednak powinna wynieść minimalnie 2 cm, a maksymalnie – 6 cm. Przy odpowiednich warunkach pogodowych zbiór nastąpi pod koniec czerwca.

Właściwości

Odmiana Bajka nie posiada wyściółki pergaminowej w ściankach strąków, dzięki czemu do spożycia nadają się nie tylko jej nasiona, lecz także całe strąki. Co ciekawe, można je jeść i na surowo, i po ugotowaniu – wtedy wyglądają i smakują nieco jak fasolka szparagowa. Nasiona z kolei – ale tylko ususzone – spożywa się wyłącznie po ugotowaniu. Warto wiedzieć, że masa 1000 takich nasion jest raczej niewielka, utrzymuje się bowiem na poziomie mniej więcej 250 g.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki