Zbiór popularnych odmian cukrowych i łuskowych grochu siewnego

Groch jadalny Groch siewny

Uprawiamy dwa typy, a właściwie odmiany botaniczne grochu siewnego (Pisum sativum L.) – groch cukrowy i groch łuskowy. Łuskowy możemy podzielić także na grupę o nasionach z gładką powierzchnią i grupę o nasionach o pomarszczonej fakturze. Ze względu na długość łodyg (wysokość roślin) odmiany możemy rozróżnić na karłowe (25-50 cm), średniowysokie (50-100 cm) i wysokie (≥ 100 cm).

Co rozróżnia obie odmiany botaniczne grochu jadalnego? Cukrowy nie posiada błony pergaminowej w strąkach, dzięki czemu mogą być spożywane w całości na surowo lub po gotowaniu, zaś u grochu łuskowego konsumuje się wyłącznie nasiona, bowiem strąki zawierają wyściółkę pergaminową.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze odmiany zarejestrowane w COBORU, z uwzględnieniem podziału na odmiany botaniczne. Mamy nadzieję, że poniższe opisy pomogą w wyborze najlepszego grochu.

Groch siewny cukrowy

Bajka

Okres wegetacji: późny. Plenna odmiana wytwarzająca bardzo duże strąki o średniej długości 9 cm, pozbawionych błony pergaminowej. Strąki dojrzewają sukcesywnie, można je spożywać na surowo lub po ugotowaniu. Rośliny dorastają do 45-75 cm wysokości.

Iłówiecki

Okres wegetacji: średnio wczesna. Bardzo plenna odmiana o dużych, prostych, krótkich, jasnozielonych strąkach pozbawionych błony pergaminowej i małych, bardzo słodkich nasionach. Polecana do spożycia na surowo lub po ugotowaniu, także do mrożenia. Rośliny dorastają do ok. 75 cm wysokości. Doskonała odmiana do uprawy amatorskiej.

Groch siewny łuskowy – nasiona pomarszczone

Biznes

Okres wegetacji: średnio późny, ok. 90-100 dni. Odmiana o bardzo długich (10-11 cm), pojedynczych strąkach z 9-10 nasionami wewnątrz. Ziarna są bardzo duże, ciemnozielone i smaczne. Rośliny dorastają do 80-100 cm wysokości, mocno się rozkrzewiają. Co ważne, odmiana odporna na wirusa mozaiki i liściozwoju grochu, wirusa ostrej mozaiki grochu, wirusa żółtej mozaiki fasoli.

Cud Kelvedonu

Okres wegetacji: wczesny, ok. 80 dni. Wyselekcjonowana odmiana o bardzo smacznych, słodkich i soczystych, dużych, zielonych nasionach zwarcie ułożonych w strąku, średnio po 6-7 szt. Rośliny dorastają do 45-65 cm wysokości, są odporne a wirusa żółtej mozaiki fasoli. MTN dojrzałych technologicznie ok. 420 g, dojrzałych fizjologicznie ok. 250 g. Średnio przy obsadzie 100 roślin/m2 wysiewa się 294 kg/ha.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki