Groch Sześciotygodniowy – najwcześniejsza odmiana o smacznych nasionach

Sześciotygodniowy to najwcześniejsza odmiana grochu siewnego łuskowego, ceniona zwłaszcza wśród posiadaczy upraw amatorskich. Poza tym pozyskany z niej plon zachwyca smakiem oraz wyglądem nasion.

Opis

W charakterystyce tej odmiany należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej krótki okres wegetacji, który wynosi od 60 do 70 dni – stąd też wzięła się jej nazwa. Co do innych cech szczególnych, to warto wiedzieć, że wywodzą się z niej rośliny dosyć wiotkie, ale i wysokie, osiągające ok. 0,8–1,0 m. Spore są także same strąki, które mają zazwyczaj ok. 9 cm długości i wytwarzają pergaminową błonę, co wyklucza możliwość ich spożycia. Nasiona z kolei okazują się całkiem małe, ale przy tym regularnie kuliste. Ich skórka jest gładka i ma kolor jasnozielony. Warto wspomnieć, że 1000 sztuk świeżych nasion waży ok. 360 g.

Czy wiesz, że…

Nasiona o gładkiej skórce są nieco mniej wartościowe niż te ze skórką pomarszczoną. Okazuje się, że zawierają mniej cukrów, ale za to więcej skrobi, co skutkuje ich nieco gorszym smakiem. Poza tym mogą mieć tendencję do przejrzewania.

Pielęgnacja

Zabiegi pielęgnacyjne, konieczne w uprawie grochu Sześciotygodniowego, ograniczają się do odchwaszczania gleby i spulchniania międzyrzędzi. Zazwyczaj wykonuje się dwa takie cykle, jednak w przypadku podłoża o bardzo dużej liczbie chwastów można przeprowadzić trzy zabiegi. Dozwolone jest także stosowanie herbicydów takich, jak: Afalon Dyspersyjny 450 SC (natychmiast po siewie) czy Basagran 600 SL (gdy zaczną pojawiać się wąsy czepne).

Zastosowanie

Groch Sześciotygodniowy nadaje się zarówno do spożycia bezpośredniego, jak i do mrożenia czy konserwowania. Niezwykle chętnie uprawiają go amatorzy, ponieważ mogą liczyć na w miarę duży i szybki plon dobrej jakości. Odmiana ta jest ponadto odporna na choroby.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki