Koniczyna drobnogłówkowa - lubiana przez zwierzęta roślina pastewna

Kwiat koniczyny drobnogłówkowej Koniczyna drobnogłówkowa

Koniczyna drobnogłówkowa (Trifolium dubium Sibth.) nie jest bardzo wartościową rośliną pastewną jak inne rośliny motylkowe, lecz często rozsmakowują się w niej owce, kozy i bydło. W mieszance z innymi gatunkami może również służyć do zadarniania obiektów przydrożnych, takich jak rowy.

Charakterystyka

Koniczyna drobnogłówkowa należy do roślin motylkowych drobnonasiennych. W odróżnieniu od wielu gatunków z rodzaju Trifolium jest jednoroczna lub dwuletnia. Dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Na szczycie cienkiej i rozesłanej łodygi w maju zawiązuje żółciste, drobne, luźne kwiatostany – główki, złożone z 3-15 kwiatów (maksymalnie 25, kwiaty kwitną od maja do września).

We wrześniu po kwitnięciu kwiatostany brunatnieją, następnie pojawiają się owoce – strąki. Liść zbudowany jest z trzech odwrotnie jajowatych listków, z czego listek środkowy posiada dłuższy ogonek niż listki boczne, przylistki zaś są jajowate, małe i zaostrzone.

Koniczyna drobnogłówkowa rośnie zwykle na stosunkowo wilgotnych polach, łąkach i pastwiskach, w zaroślach, na ubogich, bezwapiennych gliniastych glebach. W Polsce najczęściej spotykana jest na niżu i w niższych partiach górskich. Jest specyficznym gatunkiem dla świeżych łąk z rzędu Arrhenatheretalia elatioris.

W sąsiedztwie koniczyny drobnogłówkowej

Bliźniczka psia trawka, kostrzewa owcza, izgrzyca przyziemna, nostrzyki, szczotlicha siwa, cieciorka pstra, esparceta, koniczyna pogięta, lucerna sierpowata – właściwe dla suchego siedliska na ubogiej glebie.

Zalety roślin motylkowych drobnonasiennych

Rośliny motylkowe drobnonasienne zwiększają materię organiczną w glebie. Wzbogacają glebę w azot, wiążąc jego wolną formę z atmosfery dzięki bakteriom brodawkowym. Dodatkowo poprawiają jej właściwości fizyczne, a także chronią przed erozją i negatywnym wpływem warunków klimatycznych.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Gmitrzuk N., Sawicka-Siarkiewicz H. „Zastosowanie geomembran i mat bentonitowych do uszczelniania systemów odwadniania dróg oraz roślinność do zadarniania rowów przydrożnych i zbiorników” [w:] „Ochrona Środowiska i Zasobów Naturalnych” nr 42/2010, s. 255-273
  2. Nawara Z. „Rośliny łąkowe”, MULTICO, Warszawa 2012 r., s. 147-148
  3. Szwedler I., Nawara Z. „Spotkania z przyrodą – Rośliny”, MULTICO, Warszawa 2007 r., s. 140
  4. „Rośliny Rolnicze”, red. Szempliński W., wyd. UWM, Olsztyn 2012 r., s. 280
  5. „Świat Roślin, Skał i Minerałów”, red. Šomšak, PWRiL, Warszawa 1984 r., s. 122

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki