Proso rózgowe – opis, odmiany i zastosowanie do celów energetycznych

Proso rózgowe Proso rózgowe

Proso rózgowe (Panicum virgatum L.) jest trawą wieloletnią. To szybko rosnąca bylina uprawiana pierwotnie w Ameryce Północnej i Środkowej, szeroko rozpowszechniona od Kanady po Kalifornię i Meksyk. W naturalnych zbiorowiskach roślinności trawiastej rośnie na wysokość 100-150 cm, włącznie z kwiatostanem do 180 cm.

Ma formę wyraźnie kaskadową. Proso tworzy kępy, stąd też najlepiej sadzić je na grządkach z bylinami. Wyróżnia się charakterystycznym wybarwieniem liści – wierzchołki są czerwone, reszta pędu jest złocistożółta.

Opis rośliny

To ozdobna trawa o zwartym, wyprostowanym wyglądzie. Proso rózgowe tworzy wysokie kępy łodyg o prostych lub lekko wygiętych, trzcinowatych liściach o długości od 30 do 90 cm. Są one gładkie lub owłosione, często błyszczące na powierzchni, z widocznym nerwem głównym. Zwykle wiosną i podczas kwitnienia liście są zielone lub zielononiebieskie z brązowym odcieniem, jesienią natomiast stają się purpurowe i  czerwone.

Proso kwitnie od czerwca do września, ukazując piękne purpurowe kwiatostany. Jego pędy kwiatowe wyrastają wysoko ponad liście, a luźno zebrane kłosy są krótkie i brązowe, zebrane w delikatne, luźne wiechy. Te natomiast są złożone z małych, z wyglądu jajowatych, najczęściej dwukwiatowych kłosków, z których jeden jest płodny, a drugi sterylny. Kwiatostan ma długość nawet do 60 cm. Proso kwitnie w okresie od czerwca do września, a owocuje późnym latem. Jego owoce mają owalny kształt. Są twarde, skórzaste i błyszczące o brunatnej barwie z lekkim purpurowym odcieniem.

Uprawa

Proso rózgowe nie ma dużych wymagań środowiskowych – dobrze znosi stanowiska słoneczne, ma niewielkie wymagania wodne, stąd też nie straszne jej okresowe przesuszenie gleb. Jest odporne na suszę i mróz. Dobrze rośnie na glebach gliniastych, luźnych, umiarkowanie suchych do wilgotnej. Toleruje zarówno gleby bogate w składniki pokarmowe, jak i gleby głęboko uprawione. Ma mocno rozbudowany system korzenny, nadaje się więc do odbudowywania flory na terenach zdegradowanych i zagrożonych erozją gleb.

Rozmnaża się zarówno za pomocą nasion, jak i wegetatywnie –  przez wysiew nasion do doniczek pod koniec zimy lub podział roślin wiosną. Proso można uprawiać na tarasie lub balkonie w pojemnikach, jednak należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu i użyźnianiu gleby nawozami. Zamarznięte pędy tej trawy stanowią dużą wartość dekoracyjną zimą, dlatego najlepiej ścinać je dopiero wczesną wiosną.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki