Ślazowiec pensylwański – uprawa i zastosowanie do celów energetycznych
Zobacz także
Ślazowiec pensylwański (Sida hermaphrodita R.) znany jest też jako sida lub malwa pensylwańska. To roślina z rodziny ślazowatych w naturalnych warunkach rosnąca w Ameryce Północnej.
Na całym świecie rodzaj Sida obejmuje wiele gatunków roślin zielnych, bylin i krzewów rosnących w różnych strefach klimatycznych. W Polsce jedynym jego przedstawicielem jest ślazowiec pensylwański, wykorzystywany przede wszystkim do celów energetycznych.
Opis
Ta wieloletnia bylina zielna ma silnie ukorzenione kępy, na które składa się kilkanaście łodyg o średnicy ok. 3,5 cm i długości nawet do 3,5-4 m. Roślina posiada korzeń palowy oraz wyrastające z niego korzenie boczne. Grubszy korzeń mają sadzonki z nasion, te z sadzonek korzeniowych są zwykle cieńsze i bardziej liczne, a wystające z nich pędy rozprzestrzeniają się na szerokość ok. 100 cm.
Łodygi ślazowca są zwykle puste w środku i sztywne, jedynie na wierzchołku zakończone krótkimi rozgałęzieniami z kwiatostanem. Dłoniastoklapowane liście ułożone są na nich skrętolegle. Czym wyżej osadzone są na łodydze, tym większą klapowatością się charakteryzują. Ponadto są one zróżnicowane pod względem wielkości i długości ogonków.
Ich barwa jest intensywnie zielona lub ciemnozielona, choć mogą mieć również barwę jasnozieloną i seledynową. Baldachowy kwiatostan składa się z podbaldachów, z których każdy ma po kilka małych i obupłciowych kwiatów. Na dnie mają one nektarniki, które stanowi pożytek dla pszczół i są chętnie zapylane przez owady. Nasiona ślazowca są drobne jasno- i ciemnobrązowe, rzadziej szare lub czarne. Najlepszą zdolność kiełkowania osiągają po roku od zbioru.
Warunki uprawowe
Ślazowiec nie ma dużych wymagań klimatycznych ani glebowych, dzięki czemu nadaje się do uprawy we wszystkich regionach kraju. Jest odporny na skrajne temperatury, zarówno te niskie, jak i te wysokie. Produkcja biomasy możliwa jest nawet na glebach piaszczystych. Jego wielką zaletą jest możliwość odnawiania się i szybkie odrastanie, co nie wymaga od nas corocznych nasadzeń nowych sadzonek.
Uprawa i rozmnażanie
Ślazowiec można rozmnażać generatywnie poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu oraz wegetatywnie przez podział korzeni lub pędów. Plantacje produkcyjne, zwłaszcza z sadzonek korzeniowych, korzystnie wpływają na szybszy rozwój roślin, gwarantując w pierwszych latach szybszy wzrost i bardziej obfite plony niż krzewy wysiewane na polu.
W pierwszym roku rozwija się wolno, następnie intensywnie się rozrasta i po trzech osiąga już długość ok. 120 cm. W pierwszych latach ślazowiec wymaga od nas większej uwagi, odchwaszczania, nawożenia i odpowiedniej wilgotności gleby, jednak odwdzięcza się głęboko rozrośniętym system korzeniowym. W uprawie na nasiona może być użytkowany nawet przez 15-20 lat.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
2803 , 0 , 0 , 0 Nasiona gazanii - uprawa, zastosowanie
-
13874 , 1 , 0 , 0 Wyka ptasia - opis, stanowisko, zastosowanie i zwalczanie
-
3879 , 0 , 0 , 0 Wapnowanie gleby i trawnika - odczyn, termin, zalety i zasady
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki