Wiśnia Debreceni Bötermo – popularna odmiana, zapewniająca duże plony

Węgierska odmiana Debreceni Bötermo (Prunus cerasus) jest wyselekcjonowana z głównej populacji wiśni pospolitych określanych wspólną nazwą Pandy, która jest klonem uprawianej od ponad 200 lat odmiany Kerezer. Wiśnia znana również pod nazwą Plenna z Debreceni, a przez Polaków nazywana zdrobniale Debreczynką posiada wszystkie cechy jakościowe zbliżone do wiśni odmiany Groniasta z Ujfehertoi, jednak ma bardziej regularne i większe plony. Debreceni Bötermo to odmiana bardzo plenna i zapewniająca regularne owocowanie. Z tego powodu nadaje się zarówno do produkcji towarowej, jak i do nasadzeń amatorskich.

Opis drzewa

Drzewa tej odmiany rosną silnie, mają regularne korony i grube gałęzie pokryte małymi, białymi kwiatkami. Średniej wielkości liście rosną na długich ogonkach, a każdy z nich ma po dwa duże przylistki. Drzewa nie tworzą nagich gałęzi, w okresie kwitnienia są niezwykle dekoracyjne i przyciągają wzrok wielością białych kwiatostanów. Obfitość ich plonów wzrasta wraz z wiekiem, gdyż owoce zawiązują się zarówno słabo na pędach jednorocznych (do 40 cm), jak i obficie na dwuletnich, niezależnie od ich długości.

Owocowanie

Odmiana plenna, o owocach bardzo dobrej jakości. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, niemal równocześnie z odmianą Ujfehertoi Furtos i ok. tydzień wcześniej niż odmiana Łutówka. Mimo wczesnego kwitnienia, jej pąki są odporne na mróz i dobrze tolerują przymrozki. Dojrzałość zbiorczą osiąga w pierwszej dekadzie lipca, a czasem – przy łagodnej wiośnie i ciepłym lecie – nawet już pod koniec czerwca. Jej owoce są duże (5,5-6 g), czerwone z równie barwnym sokiem i smacznym, słodko-kwaskowatym miąższem. Mają lekko sercowaty kształt i niewielkie pestki.

Uprawa

Wiśnie tej odmiany lubią stanowiska słoneczne i półcieniste, do prawidłowego wzrostu wymagają gleb głębokich i przepuszczalnych o wysokiej zawartości wapnia. Źle znoszą gleby zbyt zimne i nadmiernie wilgotne. Zaletą tej odmiany jest jej bardzo dobra zdrowotność, odporność na choroby i na mróz.

Zastosowanie

Owoce tej odmiany uważa się za typowo deserowe, a ze względu na barwny sok określane są mianem wiśni sokowych. Jako źródło wielu cennych składników odżywczych, m.in. witaminy A i C oraz pektyn, manganianu i jodu, są smaczną przekąską na letnie upały. Idealnie nadają się zarówno do deserów, jak i do przetworów, dzięki którym możemy się cieszyć smakiem wiśni o każdej porze roku. Owoce wiśni są mało kaloryczne i bardzo sycące, są więc polecane osobom, które walczą z nadwagą.

Uwagi

Odmiana samopylna, sama jest świetnym zapylaczem dla innych odmian, jednak lubi towarzystwo innych odmian, bo gwarantują one większy i regularny zbiór plonów. Wyjątkowo dobrze owocuje w sąsiedztwie odmiany Nefris.

Autor: Justyna Czerwieniec

Bibliografia:

  1. Grzyb Zygmunt S., Rozpara Elżbieta „Wiśnie”, Hortpress, Warszawa 2009, s. 19-20.
  2. Klimek Grzegorz „Sadownictwo”, WSiP, Warszawa 1997, s. 150-152, 193-201.
  3. Mika Augustyn „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010, s. 260-273.
  4. „Sadownictwo”, pod red. prof. dr Pieniążka S.A., Państwowe Wydawnictwo Leśne i Rolnicze, Warszawa 2000, s. 74-75.
  5. „Szklanki, czyli wiśnie deserowe”, [w:] „Mój piękny ogród”, nr 8/2009, s. 37.

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki