Wiśnia Nefris – nowa polska odmiana rodząca owoce o korzennym aromacie

Wiśnia Nefris to polska odmiana o nieznanym pochodzeniu znaleziona i opisana przez prof. Zaliwskiego w Łochowie. Prawdopodobnie jest przypadkową siewką odmiany Łutówka ze swobodnego zapylenia.

Opis drzewa

Drzewa tej odmiany są półkarłowe, krzaczaste. Rosną średnio silnie, tworząc charakterystyczne owalne, dość zagęszczone korony o gałęziach skierowanych pionowy do góry. Są dorodniejsze niż odmiany Łutówka, wymagają również większej rozstawy w sadzie. Drzewa owocują corocznie, wydając obfite plony. Mają średniej wielkości liście o głęboko piłkowanych brzegach, rozszerzające się od nasady ku wierzchołkowi.

Owocowanie

Kwitnie średnio wcześnie, ale jej początkowo białe kwiaty pod koniec kwitnienia nieco różowieją, co jest cechą charakterystyczną odmiany Nefris. Wcześnie wchodzi też w okres owocowania, uzyskując dojrzałość zbiorczą w połowie lipca, podobnie jak odmiana Debreceni Bötermo. Owocuje dobrze i równomiernie nawet podczas chłodnej pogody w czasie kwitnienia. Owoce tej odmiany są średniej wielkości (ok. 5-6 g), kuliste i ciemnoczerwone. Ich miąższ również ma intensywnie czerwoną barwę, a ciemny sok nie wycieka podczas zbiorów, co pozwala na ich dobre przechowywanie i transport.

Uprawa

Odpowiednia na gleby lekkie. Odmiana Nefris najlepsze plony wydaje na glebach piaszczystych klasy V, gdzie rośnie silniej, wypuszczając młode, owocujące pędy u nasady starszych gałązek. Mało wrażliwa na zimno i mróz, jednak podatna na choroby, zwłaszcza na raka bakteryjnego, drobną plamistość i dziurkowatość liści. Lubi tereny wyżej położone i przewiewne, na których mniej choruje. Mała odporność sprawia, że mimo wielu zalet jej uprawa jest bardzo ryzykowna. Ponadto nie nadaje się do uprawy na terenach narażonych na duże opady.

Zastosowanie

Jest jedną z najlepszych odmian przemysłowych, ma znaczny udział w produkcji wiśni w Polsce. Wykształca soczyste wiśnie o korzennym aromacie, idealne na przetwory, ale równie chętnie wykorzystywane jako owoce deserowe.

Uwagi

To samopylna odmiana wiśni, nie wymaga sąsiedztwa innych odmian, jednak jest często pomocniczo zapylana przez Łutówkę i Ostheimską. Sadzi się ją jako pomocniczy zapylacz, szczególnie dla węgierskich odmian wiśni.

Autor: Justyna Czerwieniec

 

Bibliografia:

  1. Grzyb Zygmunt S., Rozpara Elżbieta „Wiśnie”, Hortpress, Warszawa 2009, s. 24-25.
  2. Klimek Grzegorz „Sadownictwo”, WSiP, Warszawa 2000, s. 150-152.
  3. Mika Augustyn „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010, s. 260-273.
  4. „Pomologia”, pod red. prof. dr Rejmana Aleksandra, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1994, s. 322-323.
  5. „Sadownictwo”, Hortpress, wyd. II, Warszawa 2002, s. 320-323.
  6. „Szklanki, czyli wiśnie deserowe”, [w:] „Mój piękny ogród”, nr 8/2009, s. 37.

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki