Wiśnia Nana – nowa rumuńska odmiana średnio wczesnej wiśni

Rumuńska odmiana Nana powstała ze skrzyżowania odmiany Crisana z odmianą Morella Neagra. Jej drzewa rosną średnio silnie, tworząc bardzo rozłożystą, lecz umiarkowanie zagęszczoną koronę. Plonuje corocznie obficie.

Owocowanie

Kwitnie średnio wcześnie, lecz wcześnie wchodzi w okres owocowania, wydając średniej wielkości owoce (o wadze ok. 5 g) o kulistym lub lekko sercowatym kształcie. Dojrzewają one w pierwszej dekadzie lipca, ok. 10 dni przed odmianą Łutówka. Na początku ich skórka jest jasnoczerwona, później staje się intensywnie ciemnoczerwona. Charakteryzują się dość dużą pestką. Owoce nie pękają podczas deszczu, co pozwala na ich późniejszy zbiór.

Uprawa

Lubi miejsca nasłonecznione. Do szybkiego wzrostu potrzebuje jedynie gleby bogatej w wapń, nadaje się więc niemal na każde ogrodowe umiarkowanie wilgotne stanowisko. Odmiana odporna na choroby, zwłaszcza na raka bakteryjnego, drobną plamistość liści i brunatną zgniliznę, które często dotyka drzewa pestkowe. Z tego powodu polecana zarówno do nasadzeń towarowych, jak i do uprawy amatorskiej. 

Zastosowanie

Owoce tej odmiany są soczyste i słodko-kwaśne, znacznie smaczniejsze od Łutówki. Zarówno ich miąższ, jak i sok są intensywnie czerwone. Dzięki temu są cenione przez przemysł przetwórczy jako surowiec na soki i dżemy oraz wykorzystywane do produkcji nalewek domowej roboty.

Uwagi

Odmiana samopylna, jednak lepiej i obficiej owocuje w towarzystwie innych odmian wiśni.

Bibliografia:

  1. Grzyb Zygmunt S., Rozpara Elżbieta „Wiśnie”, Hortpress, Warszawa 2009, s. 39-40.
  2. Klimek Grzegorz „Sadownictwo”, WSiP, Warszawa 2000, s. 150-152.
  3. Mika Augustyn „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010, s. 260-273.
  4. „Pomologia”, pod red. prof. dr Rejmana Aleksandra, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1994, s. 255-270.
  5. „Sadownictwo”, pod red. prof. dr Pieniążka S.A., Państwowe Wydawnictwo Leśne i Rolnicze, Warszawa 2000, s. 45, 74-75.
  6. Schreiner Annette „Drzewa w ogrodzie”, wyd. Delta, s. 73.

WIŚNIE BEZ TAJEMNIC! ZWIĘKSZ SWOJĄ WIEDZĘ NA ICH TEMAT [QUIZ]

[1/13] Co to jest Hanami?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki