Szczwół plamisty - mroczne oblicze pospolitego chwastu
Kurzyślad polny - opis, występowanie, zdjęcia i zwalczanie
Zobacz także
O kurzyśladzie polnym w swoich dziełach wspominał już Galen i Hipokrates. Według starożytnych, napar z jego ziela działał podobnie do znanych nam dzisiaj środków psychotropowych – poprawiał nastrój i uspokajał. Obecnie nie ma zastosowania i traktowany jest jako uporczywy chwast, szczególnie niebezpieczny na pastwiskach i łąkach.
Charakterystyka
Kurzyślad polny (Anagallis arvensis) to mała, jara roślinka, która wschodzi wczesną wiosną. Jej płożące się pędy osiągają od 5 do 20 centymetrów długości. Najbardziej charakterystyczną częścią rośliny są kwiaty – drobne, jaskrawoczerwone, pięciopłatkowe kwiaty, umieszczone na dość długich łodyżkach, które wyrastają z kątów liści. Typową dla polnej odmiany kurzyśladu są prawie niewidoczne, czarne kropki, które pokrywają dolną część płatków korony. Kwiaty są zapylane przez wszystkie rodzaje owadów w czasie od maja do października. Owocem kurzyśladu jest kulista puszka, kryjąca w sobie nasiona, które zimują w ziemi nawet 5 lat. Jedna roślina może wydać około 100 nasion, maksymalnie 300, które wysiewają się na miejscu, rzadko przenosząc się z wiatrem i wodą.
Innym sposobem rozmnażania się rośliny i przyczyną jej znacznego rozprzestrzeniania są pędy, które mają zdolność ukorzeniania się. Przerwane lub zniszczone, mogą się odrodzić i stworzyć zupełnie odrębny egzemplarz. Pędy wegetatywne najczęściej płożą się lub nieznacznie unoszą. Na nagiej, bezwłosej łodydze siedzą bezogonkowe, eliptyczne lub jajowate w kształcie liście, które ułożone są symetrycznie, naprzeciwlegle. Można na nich dokładnie zobaczyć nerw główny i kilka nerwów pobocznych, mają gładkie brzegi.
Występowanie
Roślina jest pospolita na całym niżu i w najniższych częściach gór. Najczęściej występuje na glebach żyznych, gliniastych, czarnych ziemiach lub rędzinach, o dużym poziomie próchnicy. Stanowiska muszą być zasobne w azot, o odczynie neutralnym. Toleruje niewielkie odchylenia poziomu kwasowości. Kurzyślad polny jest jedną z pierwszych roślin, które pojawiają się na oddarnionych terenach. Często zachwaszcza zboża, rośliny okopowe i przydomowe ogrody warzywne.
Szkodliwość
W uprawach zbóż, roślin okopowych i strączkowych pojawia się rzadko i nie stanowi konkurencji, głównie ze względu na małe rozmiary i niskie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Więcej szkody sprawia na pastwiskach, gdzie może zostać zjedzony przez zwierzęta gospodarskie – kurzyślad polny zawiera substancje toksyczne, które wpływają negatywnie szczególnie na drób, krowy mleczne, owce i psy.
Zwalczanie
Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się kurzyśladu polnego z uprawy jest wczesne niszczenie wschodów i siewek. Dorosłe rośliny mogą być zniknąć po odpowiednio głębokiej orce i innych działaniach pożniwnych. Chociaż odradza się z łodyg i pnączy, w czasie po zakończeniu żniw nie zdąży już wzejść i osiągnąć pełni rozwoju. Nie ma opracowanych oficjalnych progów szkodliwości. W przypadku bardzo dużego zachwaszczenia, mamy do wyboru kilkanaście różnych herbicydów, którymi możemy robić opryski. Są to preparaty zawierające w swoim składzie takie substancje czynne jak acetochlor, benrazon, chinomerak, chlorotuluron, dikamba, fluorochloridon, jodosulfuron metylosodowy, lenacyl (na gleby ciężkie) , linuron i pendimetalina. Wszystkie z podanych środków przynoszą zadowalające efekty w zwalczaniu kurzyśladu. Większość z nich powinna być stosowana nalistnie a ich optymalne działanie przypada na moment pojawienia się pierwszych kilku liści.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
-
5762 , 2 , 1 , 0 Ślaz zaniedbany – niechciany gość sadów i ogrodów
-
34922 , 2 , 0 , 0 Szczwół plamisty - mroczne oblicze pospolitego chwastu
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki