Jasnota purpurowa – uciążliwy w zwalczaniu chwast

Jasnota purpurowa Jasnota purpurowa

Jasnota purpurowa wyglądem przypomina pokrzywę. Kontakt z nią jest jednak bezpieczny, bo jej liście i łodygi nie są pokryte parzącymi włoskami. Mimo swojego ładnego wyglądu, jest usilnie wytępiana z pól, łąk i pastwisk, ponieważ jako pospolity chwast stanowi dość silną konkurencję dla roślin uprawnych.

Charakterystyka

Jest to jara, zimująca roślina kilkuletnia. Gatunek jest jednym z najstarszych, wspominany w materiałach piśmiennych jako uporczywy chwast już w starożytności. Wschody, w postaci okrągłych liścieni pojawiają się już wczesną wioną, ale jasnota wschodzi nawet latem i jesienią. Czworokątna w kształcie łodyga dorosłego osobnika najczęściej lekko się płoży lub wznosi. Liście są sercowate lub okrągłe, karbowane lub gładkie pod spodem, pokryte krótkimi, delikatnymi włoskami, które nie są kłujące ani parzące. Umieszczone są na ogonkach – coraz krótszych na każdym kolejnym piętrze rośliny.

Najbardziej charakterystyczną częścią jasnoty purpurowej, odróżniającą jej odmianę od innych, są kwiaty. Dwuwargowe, zebrane w nibyokółki, skupiają się niezwykle gęsto na szczycie rośliny. Kwiaty wydają silny, bardzo nieprzyjemny zapach, mają różową lub jasnofioletową (jasnopurpurową) koronę, dolna warga jest zdecydowanie większa i można na niej zauważyć dwa ząbki. Górna warga jest pokryta meszkiem. Jasnota rozwija się nawet w niskim temperaturach, więc w sprzyjających warunkach kwiaty mogą pojawić się nawet w marcu. Okres kwitnienia kończy się na przełomie września i października. Owoc stanowi wydłużona rozłupka pokryta białymi brodawkami, lśniąca i czarna, rozpadająca się na cztery części. Jedna roślina może wydać nawet 300 nasion, które rozprzestrzeniają się z wiatrem bądź są przenoszone przez mrówki.

Występowanie

Jest to pospolity chwast pojawiający się we wszystkich typach upraw, na poboczach, pastwiskach, łąkach, zarówno w czasie wzrostu roślin jak i pożniwnie, na ścierniskach. Często zachwaszcza ogrody warzywne i kwiatowe.

Mimo tak szerokiego pola występowania, jasnota purpurowa największe rozmiary osiąga głównie na glebach żyznych i gliniastych. Wybiera stanowiska zasobne w azot i o dużym stopniu zawilgocenia. Jest pospolita na całym niżu, ale w górach pojawia się bardzo rzadko i to na najniższych wysokościach.

Szkodliwość

Nie opracowano oficjalnych progów szkodliwości. Jasnota purpurowa jest pospolitym chwastem, który pojawia się w uprawach każdego typu. Ze względu na swoje spore rozmiary i wczesne wschody stanowi poważną konkurencję dla roślin uprawnych. Konkuruje przede wszystkim o wodę, w mniejszym stopniu o składniki odżywcze. Na silnie zachwaszczonych polach może prowadzić do stopniowego usychania innych roślin. Powoduje również zagłuszenie uprawy i zahamowanie wzrostu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki