Tasznik pospolity - opis, charakterystyka, zdjęcia, zwalczanie

Tasznik pospolity Tasznik pospolity

Chociaż wielu z nas nazwa „tasznik pospolity” niewiele mówi, jest to naprawdę niezwykle pospolita roślina, z którą każdy miał do czynienia. Niepozorny w pokroju, delikatny z wyglądu tasznik pojawia się nie tylko na łąkach i w uprawach, ale równie często porasta przydomowe trawniki i torowiska tramwajowe, zdarza się również, że pojawia się w zanieczyszczonych szczelinach między płytami chodnika.

Charakterystyka

Tasznik pospolity (Capsella bursa pastoris) to jara, jednoroczna roślina, która ma jednak zdolność zimowania, zwłaszcza jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, a temperatura nie spada ekstremalnie poniżej zera. Jest to bardzo pospolity chwast, który bywa uznawany za jeden z najbardziej szkodliwych i najbardziej pospolitych na świecie. Jest bardzo wytrzymały i może przetrwać nawet w trudnych warunkach fito-wodnych i na mało zasobnych stanowiskach.

Chociaż rekordzista osiągnął 60 centymetrów wysokości, długość łodygi przeciętnego tasznika pospolitego waha się w granicach od 15 do 40 centymetrów. Łodyga pojawia się tuż po uformowaniu się siewkowej rozety z liści – początkowe liścienie są naprzeciwległe, eliptyczne lub jajowate, ale liście właściwe są wydłużone, najczęściej pierzastodzielne lub ząbkowane. Osadzone na krótkich ogonkach liście łodygowe mają podobny wygląd, są jednak znacznie mniejsze. Łodyga jest naga, wzniesiona, dość gruba i mocna – trudno jest ją przerwać. Rozgałęzia się już od podstawy.

Kwiatostanem są drobne kwiaty, zebrane w grono. Wszystkie płatki mają biały lub bladoróżowy kolor, pojawiają się dopiero w maju, a kwitnienie kończy się w październiku (nieliczne egzemplarze utrzymują kwiaty jeszcze w listopadzie). Owocem tasznika pospolitego są łuszczynki złożone z dwóch części, które zawierają spłaszczone lub owalne nasionka – około 10 w jednej łuszczynce, co daje przeciętnie 5 tysięcy nasion na pojedynczą roślinę, jednak ich liczba może się wahać aż do 40 tysięcy. Owoce mają zdolność zimowania w ziemi, nie tracąc możliwości kiełkowania przez około 5 lat.

Występowanie

Jest to jedna z najbardziej pospolitych roślin zachwaszczających uprawy nie tylko w całej Polsce, ale również na świecie. Występuje i rozwija się na wszystkich rodzajach gleb, chociaż oczywiście największy pokrój osiąga na stanowiskach żyznych, o wysokiej kulturze i dobrze zagospodarowanych. Lubi miejsca nawożone mineralnie i obornikiem, pulchne i przewiewne. Preferuje gleby o niskiej zawartości wapnia. Pojawia się zarówno w uprawach jak i w trawnikach, na przydrożach i nieużytkach, porasta wysypiska śmieci, pobocza i torowiska tramwajowe. Szybko przystosowuje się do nowych warunków – radzi sobie zarówno w czasie obfitych opadów, jak i suszy, jego rozwoju nie zakłócają zabiegi nawożenia ani próby zmiany odczynu pH gleby.

Szkodliwość

Tasznik pospolity to bardzo uciążliwy, niebezpieczny chwast. Stanowi poważny problem w niemal wszystkich rodzajach upraw rolniczych i warzywnych. Nie opracowano jednak szczegółowych progów szkodliwości dla tego chwastu. Bardzo sporadycznie pojawia się w uprawach zbóż, ale w ogrodach warzywnych, roślinach okopowych i rzepaku może wyrządzić spore szkody. Nie tylko ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się – w czasie jednego okresu wegetacyjnego pojawiają się aż cztery pokolenia, ale powodem jest również duża konkurencyjność, jaką wykazuje w stosunku do roślin uprawnych. Najbardziej szkodliwy jest w rzepaku i innych roślinach kapustowatych –  jest pośrednim żywicielem szkodników i nośnikiem chorób grzybiczych typowych dla roślin z tej rodziny, ponieważ sam do niej należy.

Zwalczanie

Przy małym stopniu zachwaszczenia możliwe jest zwalczenie tasznika pospolitego sposobami naturalnymi. Pojedyncze wschody z powodzeniem możemy usunąć w czasie mechanicznego odchwaszczania. Jeżeli jednak zagęszczenie chwastu jest duże lub wschody pojawiają się nagminnie i bardzo szybko, należy zastanowić się nad ochroną chemiczną. Zarejestrowano bardzo wiele różnych środków odpowiednich do zwalczania tasznika pospolitego. Ich wybór powinien być podyktowany takimi względami jak zalecana dawka i pora robienia oprysku, ale przede wszystkim należy je dobrać do typu uprawy.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki