Bodziszek drobny – niepozorny, lecz uciążliwy chwast
Cieciorka pstra – przebiegły chwast łąk i pastwisk
Zobacz także
Jej kwiaty z daleka mogą wyglądem przypominać zwyczajną koniczynę, chociaż różnią się kolorem – część z nich jest różowa, część biała, a taka różnorodność jest możliwa nawet w jednym kwiatostanie. Ostatnio cieciorka pstra jest hodowana w ogrodach i donicach jako roślina ozdobna, ale jest to naprawdę ekspansywny chwast, który potrafi rozprzestrzeniać się na bardzo duże odległości w niezwykle szybkim tempie.
Charakterystyka
Cieciorka pstra jest rośliną wieloletnią. Ze względu na dużą zawartość kumaryny, po skoszeniu wydaje przyjemną, dość silną woń siana. Jej charakterystyczną częścią jest rozesłana, płożąca lub lekko wznosząca się łodyga w kanciastym, spłaszczonym kształcie. Pędy osiągają od 30 do 120 centymetrów długości. Na łodydze osadzone są liście, nieparzystopierzaste, zebrane na osi po kilkanaście, z jednym na wierzchołku. Wszystkie są podługowate lub eliptyczne, zakończone tępo lub okrągło.
Pędy kwiatowe wzniesione w górę, nagie, na ich szczycie znajduje się główkowaty kwiatostan, złożony z około 20 kwiatów o różowawym, różowo- fioletowym lub białym kolorze. Kwiaty są w typie motylkowych, mają jedynie około centymetr długości. Przyjmują rurkowaty kształt, są ogonkowe. Cieciorka jest rośliną ciepłolubną, więc jej kwitnienie przypada na cieplejszy okres – zaczyna się w maju i kończy pod koniec lipca, czasami trwa nieco dłużej. Po przekwitnieniu zapylone kwiaty wydają strąk, który wznosi się, jest zakończony tępo, okrągły lub czworokanciasty w kształcie. W jego środku znajduje się kilka ciemnobrunatnych, małych nasion, które wysiewają się na miejscu lub mogą być roznoszone przez zwierzęta.
Występowanie
Cieciorka pstra jest bardzo pospolitym chwastem. Występuje w zasadzie na całym terenie Polski – najbardziej popularna na niżu, porasta też wyżyny i nawet wyższe partie górskie (do poziomu regla górnego). Wybiera stanowiska o średnim poziomie wilgotności lub suche. Preferuje gleby gliniaste i rędziny bogate w węglan wapnia, którego pobiera bardzo dużo do rozwoju. Nie toleruje dużego natężenia azotu i nieprzepuszczalnego podłoża.
Najczęściej zachwaszcza koniczyny i lucerny, do nasiona dostają się do upraw wraz z wiatrem i deszczem z przydroży, odłogów, ugorów i miedz, gdzie, niekoszona i niezwalczana, rozwija się bardzo szybko.
Szkodliwość
Nie opracowano szczegółowych progów szkodliwości cieciorki pstrej. Szczególnie często pojawia się w koniczynach i innych roślinach motylkowych, gdzie, w dużym zagęszczeniu, może znacznie utrudniać zbiór. Ze względu na swoje trujące i toksyczne właściwości, jej udział w pastwisku nie jest zbyt pożądany – w małej ilości nie powinna wyrządzić szkody, jednak jej spożywanie w nadmiarze przez zwierzęta może skutkować poważnymi dolegliwościami.
Zwalczanie
Odpowiednio dobrane działania mogą sprawić, że cieciorka pstra nie pojawi się w naszej uprawie roślin motylkowych. Częste koszenie miedz i poboczy może wyeliminować zagrożenie rozprzestrzenienia się chwastu. Nie należy dopuścić do takiego poziomu rozwoju cieciorki, w którym zaczynają pojawiać się strąki nasienne. Jest to roślina wieloletnia, ale nie rozmnaża się poprzez kłącza, więc systematyczne podkaszanie w końcu zaowocuje całkowitym wyginięciem populacji cieciorki w pobliżu naszych pól. Wyeliminowanie cieciorki z pastwisk i łąk jest jednak znacznie trudniejsze.
W przypadku pojawienia się cieciorki pstrej w natężeniu tak dużym, że mogłoby to stanowić zagrożenie dla roślin uprawnych, można sięgnąć po opryski chemiczne. Niestety nie ma zarejestrowanych herbicydów, które zostałyby przeznaczone do zwalczania cieciorki. W tym przypadku można użyć środków nieselektywnych, o bardzo dużym spektrum działania. Ich używanie jest jednak ryzykowne, gdyż mogą one zabijać wszystko, co zielone i negatywnie wpływać na rośliny uprawne. Proponowane są preparaty na bazie substancji glifosat, opryski takie można robić wyłącznie nalistnie. Zalecane środki to różne rodzaje Rofosatu, Roundupu i Madrigal. Odpowiednia dawka glifosatu wynosi około 360 gram na litr przeliczonej wody potrzebnej do sporządzenia oprysku.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
-
11200 , 6 , 0 , 0 Bodziszek drobny – niepozorny, lecz uciążliwy chwast
-
7252 , 0 , 0 , 0 Chaber łąkowy – szkodliwy chwast pastwisk
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki