Bieluń dziędzierzawa – efektywnie walczymy z diabelskim zielem!
Chwastnica jednostronna – nieproszony gość upraw kukurydzy i buraków
Zobacz także
Wiele osób docenia chwastnicę jednostronną ze względu na jej nieprzeciętne właściwości estetyczne. Uroku dodaje jej zwłaszcza czerwonawy nabieg, dlatego ususzone źdźbła i kłosy często stanowią ozdobę bukietów. Dla osób uprawiających buraki i kukurydzę jest ona jednak bardzo uciążliwym chwastem.
Charakterystyka
Roślina tworzy mocne kępy o bardzo uliścionych pędach, które mogą osiągać nawet 100 centymetrów wysokości. Najczęściej są one uniesione, ale może się zdarzyć, że część z nich będzie się płożyć po ziemi. Liście mają zazwyczaj kolor ciemnozielony z antocyjanowymi przebarwieniami, są szerokie (około 2 centymetrów) i faliste. Źdźbło kłosowe jest nieco spłaszczone, w dolnej części może być lekko fioletowe i rozgałęzione, często zgięte w dolnych kolankach.
Kłos wyglądem może przypominać kłos prosa – stąd potoczna nazwy prosówka albo kurze proso. Gęsta, prosta wiecha może mieć nawet 30 centymetrów długości. W kłosku znajduje się jeden albo dwa kwiaty, umieszczone na krótkich gałązkach. Jedna roślina chwastnicy może posiadać zarówno kwiaty płonne jak i płodne, dlatego w dużym stopniu jest samopylna. Przeciętnie wydaje około 400 ziarniaków, ale może być ich również 1000 i więcej. Powstały ziarniak jest żółtobrunatny, ma jajowaty kształt i jest umieszczony w twardych, zamkniętych plewach. To dzięki ich ochronie jest zdolny do kiełkowania nawet po przejściu przez przewód pokarmowy konia, krowy, owcy i świni, co jest główną przyczyną tak szybkiego rozprzestrzeniania się chwastnicy. Ziarniaki chwastnicy są tak podobne do ziarenek kopru włoskiego, że od lat nieuczciwi handlarze mieszali je ze sobą, żeby zwiększyć objętość sprzedawanej przyprawy.
Występowanie
W zasadzie pojawia się w każdej części kraju, chociaż najbardziej rozpowszechniona jest na terenach nizinnych. Wybiera głównie gleby bogate w azot, potas i wapń, dość wilgotne, lubi gliniaste podłoża i torfowiska, ale rozwija się także na wszystkich pozostałych rodzajach gleby, niezależnie od poziomu wilgoci ani typu podłoża. Ma jednak spore wymagania co do temperatury, dlatego wschodzi dość późno i zaczyna kwitnienie dopiero w lipcu. Nie osiąga pełnego rozwoju na stanowiskach zaciemnionych. Najczęściej pojawia się w plantacji roślin okopowych i kukurydzy.
Szkodliwość
Jest to niezwykle szkodliwa trawa. Chwastnica jest bardzo silnie ekspansywna i pobiera z gleby bardzo dużo azotu, co powoduje zmniejszenie plonu roślin uprawnych. 5% spadek plonu buraków jest możliwy już przy około 3 sztukach na metrze kwadratowym, a kukurydzy przy 6 sztukach na tej samej powierzchni. Może pojawić się zachwaszczenie wtórne – po nawiezieniu pola obornikiem, ponieważ jej ziarniaki przeżywają w układzie pokarmowym zwierząt hodowlanych.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
-
4300 , 0 , 0 , 0 Konietlica łąkowa – ceniona łąkowa trawa pastewna
-
5071 , 0 , 0 , 0 Kostrzewa owcza – dobra propozycja na zadarnienie trawników
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki