Chwastnica jednostronna – nieproszony gość upraw kukurydzy i buraków

Chwastnica jednostronna Chwastnica jednostronna

Wiele osób docenia chwastnicę jednostronną ze względu na jej nieprzeciętne właściwości estetyczne. Uroku dodaje jej zwłaszcza czerwonawy nabieg, dlatego ususzone źdźbła i kłosy często stanowią ozdobę bukietów. Dla osób uprawiających buraki i kukurydzę jest ona jednak bardzo uciążliwym chwastem.

Charakterystyka

Roślina tworzy mocne kępy o bardzo uliścionych pędach, które mogą osiągać nawet 100 centymetrów wysokości. Najczęściej są one uniesione, ale może się zdarzyć, że część z nich będzie się płożyć po ziemi. Liście mają zazwyczaj kolor ciemnozielony z antocyjanowymi przebarwieniami, są szerokie (około 2 centymetrów) i faliste. Źdźbło kłosowe jest nieco spłaszczone, w dolnej części może być lekko fioletowe i rozgałęzione, często zgięte w dolnych kolankach.

Kłos wyglądem może przypominać kłos prosa – stąd potoczna nazwy prosówka albo kurze proso. Gęsta, prosta wiecha może mieć nawet 30 centymetrów długości. W kłosku znajduje się jeden albo dwa kwiaty, umieszczone na krótkich gałązkach. Jedna roślina chwastnicy może posiadać zarówno kwiaty płonne jak i płodne, dlatego w dużym stopniu jest samopylna. Przeciętnie wydaje około 400 ziarniaków, ale może być ich również 1000 i więcej. Powstały ziarniak jest żółtobrunatny, ma jajowaty kształt i jest umieszczony w twardych, zamkniętych plewach. To dzięki ich ochronie jest zdolny do kiełkowania nawet po przejściu przez przewód pokarmowy konia, krowy, owcy i świni, co jest główną przyczyną tak szybkiego rozprzestrzeniania się chwastnicy. Ziarniaki chwastnicy są tak podobne do ziarenek kopru włoskiego, że od lat nieuczciwi handlarze mieszali je ze sobą, żeby zwiększyć objętość sprzedawanej przyprawy.

Występowanie

W zasadzie pojawia się w każdej części kraju, chociaż najbardziej rozpowszechniona jest na terenach nizinnych. Wybiera głównie gleby bogate w azot, potas i wapń,  dość wilgotne, lubi gliniaste podłoża i torfowiska, ale rozwija się także na wszystkich pozostałych rodzajach gleby, niezależnie od poziomu wilgoci ani typu podłoża. Ma jednak spore wymagania co do temperatury, dlatego wschodzi dość późno i zaczyna kwitnienie dopiero w lipcu. Nie osiąga pełnego rozwoju na stanowiskach zaciemnionych. Najczęściej pojawia się w plantacji roślin okopowych i kukurydzy.

Szkodliwość

Jest to niezwykle szkodliwa trawa. Chwastnica jest bardzo silnie ekspansywna i pobiera z gleby bardzo dużo azotu, co powoduje zmniejszenie plonu roślin uprawnych. 5% spadek plonu buraków jest możliwy już przy około 3 sztukach na metrze kwadratowym, a kukurydzy przy 6 sztukach na tej samej powierzchni. Może pojawić się zachwaszczenie wtórne – po nawiezieniu pola obornikiem, ponieważ jej ziarniaki przeżywają w układzie pokarmowym zwierząt hodowlanych.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki