Konietlica łąkowa – ceniona łąkowa trawa pastewna

Ta niezwykła, kępkowa trawa ma bardzo atrakcyjny pokrój. Na szczególna uwagę zasługuje jej kwiatostan, który jest złożony ze złocistej, połyskującej wiechy. Konietlica łąkowa jest jednak zbyt delikatna i nietrwała, żeby wykorzystywać ją w bukieciarstwie, stanowi za to naprawdę niezwykłą dekorację łąk i pastwisk.

Charakterystyka

Konietlica łąkowa to wieloletnia trawa, która tworzy luźne kępki. Ma charakterystyczny pokrój traw wiechlinowatych. Jej pędy generatywne są lekko wygięte, mogą dorastać nawet do 120 centymetrów wysokości. Źdźbła są bardzo delikatne, łatwo jest je zniszczyć, mają żywy, jasny kolor zieleni. Podzielone na 3 do 6 międzywęźli, są bardzo skąpo ulistnione. Blaszki liściowe są długie – nawet do 16 centymetrów, ale bardzo wąskie. Trudno jest na ich powierzchni zauważyć bruzdkowania i delikatne włoski, które można wyczuć dotykiem. Ważną cechą rozróżniającą konietlicę łąkową jest intensywne owłosienie  źdźbeł i otwartych pochew liściowych w miejscach graniczących z kolankiem. Kwiatostanem rośliny jest delikatna wiecha właściwa, niezwykle drobna. Jej długość może sięgać aż do 15 centymetrów. Jest obsypana licznymi, trzykwiatowymi kłoskami zawierającymi długie ości. Kłoski znajdują się na niewielkich gałązkach i mają złocisty, jasny kolor.

Owocem konietlicy łąkowej jest ziarniak o wydłużonym kształcie, nieowłosiony i gładki, bez bruzdek. Otaczają go lekkie plewki o purpurowym kolorze obrzeża. Nasiona są w stanie przetrzymać w ziemi przez dłuższy czas. Kwitnienie rozpoczyna się na przełomie czerwca i lipca, a optymalna temperatura do pylenia waha się w okolicach około 15 stopni Celsjusza, najbardziej intensywne pylenie przypada na bardzo wczesne godziny poranne, w pełni lata. Konietlica jest rośliną ciepłolubną – jej wschody pojawiają się bardzo późno, ale jest odporna na mróz, dlatego może przetrwać kilka lat. Rozwija się niezwykle długo, dopiero po trzech, czterech latach od wykiełkowania może osiągnąć pełnię rozwoju. Jest niezwykle odporna na suszę, ale za to może ginąć po nadmiernym udeptaniu.

Występowanie

Jest to trawa pospolita na całym terenie Polski, włącznie z partiami górskimi, gdzie sięga aż po pasmo kosodrzewiny. Liczniej pojawia się w północnej części kraju. Preferuje stanowiska o dużym stopniu nasłonecznienia, ciepłe. Wybiera gleby żyzne, bogate w składniki pokarmowe, o przewiewnej strukturze. Lubi średnio wilgotne podłoża, o zasadowym lub neutralnym odczynie pH, zasobne w składniki mineralne, zwłaszcza wapń. Jest jednym z najbardziej pospolitych elementów łąk.

Wykorzystanie

Konietlica łąkowa to niezwykle cenna trawa pastewna. Jej wartość może spadać jednak z powodu dużej zawartości saponin i tendencji do gromadzenia wapnia w zielu. Jest jednak wartościowym źródłem białka, celulozy, lignin i cukrów, zawiera również magnez, fosfor, potas i krzem. Zwierzęta gospodarskie chętnie zjadają ją zarówno w formie surowej jak i suszonej. Jest jednak bardzo mało odporna na konkurencję i szybko ustępuje pola silniejszym i bardziej plennym roślinom.

W wielu krajach, zwłaszcza w Austrii, Czechach i na Słowacji odmiany konietlicy łąkowej są popularnymi trawami hodowlanymi.

 

Autor: Katarzyna Kaźmierczak

Bibliografia::

Ciepiela G., Jankowski K., Jodełka J. i in., „Tereny zadarnione”, Siedlce 2008 r., s. 46

Grzegorczyk S. (red.), „Rośliny zbiorowisk trawiastych”, Wydawnictwo UWM, Olsztyn 2012 r., s. 43

Kozłowski S. „Trawy. Właściwości, występowanie i wykorzystanie”, PWRiL, Poznań 2012 r., s. 105

Nawara Z., „Rośliny łąkowe”, wyd. Multico, Warszawa 2012 r., s. 53-54

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki