Glistnik jaskółcze ziele – niepożądany i trujący chwast pastwisk

Glistnik jaskółcze ziele Glistnik jaskółcze ziele

Ta trująca roślina była przez stulecia taktowana jak pospolity chwast. Nawet w medycynie ludowej nie znajdowała zbyt szerokiego zastosowania. Ostatnie badania wykazały jednak, że glistnik jaskółcze ziele zawiera tak dużo dobroczynnych substancji, że obecnie jest wartościowym surowcem dla zielarstwa i farmakologii.       

Charakterystyka

Jest to wieloletnia roślina, dobrze zimująca, której siewki pojawiają się najczęściej dopiero w maju. Osiąga od 30 do 70 centymetrów wysokości. Ma bardzo charakterystyczny pokrój i trudno jest pomylić ją z jakimkolwiek innym chwastem. Najważniejszą jednak cechą wyróżniającą jest to, że po przerwaniu łodygi wydziela jasnopomarańczowy sok, tak jak korzeń, w formie kłączy o walcowatym kształcie.

Łodyga jest cienka i gałęziasta, rzęsiście owłosiona. Zarówno początkowe liścienie, jak i liście są osadzone na niedużych ogonkach. Cała wierzchnia cześć rośliny na żywo zielony kolor, jednak dolna strona liści może być sina lub nabiegać wyraźnym, niebieskim kolorem. Liście są odwrotnie trójkątne, obło zakończone, pierzastosieczne, karbowane na bokach i głęboko wcinane na górnej części. Na początku maja pojawiają się pierwsze kwiaty, najczęściej pojedyncze, ale czasami mogą tworzyć niewielkie baldaszki. Umieszczone są na szypułkach w kątach liści. Korona ma najczęściej cztery wątłe płatki w żywo żółtym kolorze, wszystkie odwrotnie jajowate, dłuższe niż jasnozielony pręcik.  Są bardzo wrażliwe i delikatne, łatwo odpadają. Kwiaty glistnika jaskółcze ziele są czułe na deszcz i zamykają się w pochmurne dni. Ich owocem jest równowąska, pękająca torebka, zawierająca drobne nasiona w jajowatym kształcie (przypominają nieco ziarenka sezamu), które są roznoszone przez owady, głównie w ich transporcie uczestniczą mrówki. Nasiona zimują w ziemi, ale po około 5 latach tracą zdolność do kiełkowania.

Występowanie

Glistnik jaskółcze ziele jest popularną rośliną w całej Polsce, również w górach, gdzie pokazuje się aż po niższe piętra górskie, jako roślina skalna. Może rosnąć w każdych warunkach – często pojawia się na przykrytych niewielką warstewką ziemi skałach, rumowiskach i zwaliskach. Preferuje jednak gleby próchnicze, żyzne o dużej zawartości azotu – uważany jest za roślinę wskaźnikową gleb azotowych. Często pojawia się po nawożeniu mineralnym na stanowiskach zacienionych, o średnim stopniu wilgotności, ale nie podmokłych. Najczęściej pojawia się w parkach, zaroślach, przydrożach i nieużytkach.

Szkodliwość

Jest dość uciążliwym chwastem, a jego usuwanie metodami naturalnymi nie należy do najprostszych. Zachwaszcza głównie ogrody i uprawy warzyw. Rzadko pojawia się w roślinach polowych. Nie opracowano szczegółowych, oficjalnych progów szkodliwości glistnika jaskółcze ziele. W bardzo małym stopniu można go zobaczyć na pastwiskach i łąkach przeznaczonych pod skoszenie na siano, gdzie stanowi duże zagrożenie dla zwierząt gospodarskich – cała roślina, w formie zarówno suszonej jak i surowej, jest trująca.

Zapobieganie

Ze względu na długi, rozłożysty, korzeń i bardzo rozległe kłącza, mechaniczne usunięcie glistnika jaskółcze ziele, nie jest proste. Kłącza mają zdolność do rozmnażania rośliny, przerwane lub zniszczone mogą ją odrodzić. Odchwaszczanie mechaniczne ma sens tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że możemy usunąć wszystkie podziemne elementy rośliny. Jeżeli chodzi o zapobieganie pojawienia się glistnika w uprawie, należy przestrzegać czystości materiału siewnego – powinien on zostać dokładnie sprawdzony i wyczyszczony przed wysianiem. W przypadku dużego zagęszczenie glistnika jaskółcze ziele, który rozwija się i rozprzestrzenia bardzo szybko, naturalne metody mają zdecydowanie małe, niezadowalające efekty, dlatego często musimy zdecydować się na sięgnięcie po herbicydy.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki