Rzeżucha łąkowa – wszystko o zwalczaniu i zastosowaniu tego chwastu

Rzeżucha łąkowa Rzeżucha łąkowa

Rzeżucha wyróżnia się spośród pozostałych roślin łąkowych niezwykle ładnym pokrojem. Na szczególną uwagę zasługują jej kwiaty. Ta atrakcyjna ozdoba łąk i pól jest pospolitym i dość uciążliwym chwastem, a największe kłopoty sprawia na pastwiskach.

Charakterystyka

Jest rośliną wieloletnią, często pojawiającą się na terenie całej Europy i Azji. Jest dość wysoka – osiąga od 15 do 60 centymetrów wysokości. Najbardziej charakterystyczną częścią rzeżuchy łąkowej są kwiaty – zbierają się w luźne grono osadzone na szczycie wzniesionej łodygi, która jest najczęściej pojedyncza albo słabo rozgałęzia się ku górze. Jest bardzo słabo owłosiona lub naga, liście są niezwykle skąpe – pierzastosieczne, mają równowąskie listki siedzące, całobrzegie.

Roślina wygląda niepozornie aż do momentu pojawienia się kwiatów, które prezentują się niezwykle ładnie. Kwitnienie przypada na czas od kwietnia do czerwca. Kwiatostan ma białą lub bardzo jasną, liliową barwę. Płatki korony są czterokrotne, promieniste, mają jajowaty kształt i najczęściej są ułożone naprzeciwlegle. Rzeżucha łąkowa może być zapylana przez wszystkie owady. Jej owocem jest niewielka łuszczyna, o równowąskim, nieco spłaszczonym kształcie. Nasiona mają zdolność przetrwania zimy w ziemi bez utraty możliwości kiełkowania. Co ciekawe, rzeżucha łąkowa rozmnaża się nie tylko przez nasiona, ale również jej liście mają zdolność do ukorzeniania się i rozmnażania wegetatywnego.

Rozpoznanie rzeżuchy łąkowej nie należy do najłatwiejszych. Cechą wyróżniającą ją od innych roślin kapustowatych o podobnym pokroju, na przykład rzeżusznika Hallera, jest żywy, zielony kolor łodyg i znacznie ciemniejszy odcień zieleni, jaki przybierają nitkowate liście. Pozostałe rośliny tego typu mają jasnozielony lub zielono-żółty kolor i okrągłe w kształcie liście łodygowe.  

Występowanie

Ulubionym siedliskiem rzeżuchy łąkowej są wilgotne łąki i pastwiska, a także przydrożne zarośla, albo chaszcze w okolicach zbiorników wodnych. Rzadziej jest rośliną ozdobną zacienionych polan w lasach liściastych i górskich hal. Jest pospolita na terenie całego kraju, włącznie z niższymi partiami górskimi. Pojawia się głównie na stanowiskach żyznych, o gliniastym podłożu i wysokim poziomie wód gruntowych.

Szkodliwość

W zasadzie może zachwaszczać wszystkie rodzaje roślin, ale rzeżucha łąkowa rzadko pojawia się w uprawach polowych. Bardzo sporadycznie występuje również w ogrodach warzywnych i sadach. W żadnym z powyższych przypadków nie sprawia większego kłopotu. Najczęściej pojawia się w bardzo małej liczbie i nie jest na tyle agresywna i konkurencyjna, żeby poważnie zmniejszyć poziom plonu albo utrudnić zbiór. Największą szkodliwość powoduje pojawienie się rzeżuchy łąkowej na łąkach i pastwiskach. W małej ilości nie musimy się nią martwić – ze względu na swój wygląd może stanowić atrakcyjną ozdobę łąk, ale w przypadku, gdy zacznie się szybko rozprzestrzeniać, należy zacząć przeciwdziałać. Jest jedną z najwyższych roślin, które znajdują się na łąkach i pastwiskach, dodatkowo potrafi – za pomocą liści – rozrastać się w szybkim tempie. Z tych powodów może zagłuszać większość mniejszych, ale bardziej wartościowych pod względem paszowym roślin pastwiskowych.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki