Przetacznik polny – mały, lecz bardzo uciążliwy i trudny w zwalczaniu chwast

Przetacznik polny Przetacznik polny - niepozorny, ale niezwykle uciążliwy chwast

Aż trudno uwierzyć, że tak niepozorna roślinka jak przetacznik polny, może być szkodliwym i uciążliwym chwastem. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, szybko się rozplenia i w krótkim czasie może zająć całą uprawę.

Charakterystyka

Przetacznik polny to jednoroczna roślina, która ma bardzo niepozorny pokrój - osiąga maksymalnie około 30 centymetrów wysokości, ale jej średnia wysokość oscyluje w okolicach kilkunastu centymetrów. Pierwsze siewki przetacznika pojawiają się wczesną wiosną, ale wschody trwają aż do jesieni. Siewka składana się z nagich, okrągławych liścieni, które są osadzone na ogonkach. Liście są bardzo podobne do początkowych liścieni – są szeroko jajowate, mają zaokrąglone końce – z tą różnicą, że liście znajdujące się na szczycie łodygi stopniowo stają się coraz bardziej języczkowate lub lancetowate. Wszystkie bezpośrednio siedzą na łodydze, która rozgałęzia się nieznacznie. Cała roślina, w przeciwieństwie do innych odmian przetacznika, jest gęsto pokryta krótkimi włoskami.

Z kątów liści, na górnych partiach łodygi, wyrastają kwiaty osadzone na szypułkach. Są niewielkie, mają jedynie kilka milimetrów średnicy i przyjmują błękitny lub biały kolor. Kwiaty pojawiają się od kwietnia i są zapylane przez muchówki. Powstający owoc to torebka zawierająca żółte lub brunatne nasiona. Jedna roślina wytwarza ich średnio kilkadziesiąt.

Występowanie

Przetacznik polny nie ma wygórowanych wymagań. Równie dobrze rozwija się na glebach ciężkich i lekkich, może rosnąć w zasadzie na każdym podłożu. Preferuje jednak stanowiska żyzne, o dużym poziomie próchnicy i zasobne w azot. W największym natężeniu można go zobaczyć na glebach gliniastych i piaskowych. Jest pospolity na terenie całego kraju, pojawia się nawet w niższych partiach górskich.

Szkodliwość

Pola upraw jarych, zarówno wieloletnich jak i jednorocznych, ogrody warzywne i pastwiska – to najczęstsze miejsca pojawiania się przetacznika polnego. Mimo swojego niewielkiego pokroju, jest to bardzo niebezpieczny chwast. Jest silną konkurencją dla roślin uprawnych. Jego obecność jest szczególnie szkodliwa w przypadku jednoczesnych wschodów w jednorocznych roślinach jarych. Oficjalny próg szkodliwości obliczono na 10-15 roślin na metrze kwadratowym uprawy – taka liczba egzemplarzy przetacznika w uprawie wystarczy, żeby plon spadł o około 5%.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki