Uwaga na nawrot polny! Chwast zagraża uprawom żyta i przenżyta

Tę wysoką, obsypaną białymi, drobnymi kwiatkami roślinę możemy często zauważyć w zbożu. Prawdziwe spustoszenie powoduje w życie i pszenżycie, ponieważ dorasta w tym samym tempie i znacznie utrudnia żniwa. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na efektywne wyplenienie nawrotu polnego z uprawy.

Charakterystyka

Nawrot polny może być zarówno jary, jak i ozimy. Najczęściej jest jednoroczny, ale zdarza się, że przetrzyma zimę. Czas jego dojrzewania jest równoczesny z dojrzewaniem zbóż, dlatego jest naprawdę uciążliwym chwastem i znacznie utrudnia plon.

W sprzyjających warunkach roślina może osiągnąć nawet 50 centymetrów wysokości. Siewki są znacznie mniejsze – mają około 13 milimetrów długości i składają się z owłosionego hypokotylu, na którym znajdują się eliptyczne liścienie. Liście dorosłej rośliny są podłużnie jajowate, tempo zakończone i znajdują się na krótkich ogonkach. Zupełnie inaczej wyglądają liście znajdujące się na górnej części łodygi, które siedzą bezpośrednio, są zaostrzone na końcach. Łodyga rozgałęzia się nieznacznie – najczęściej na dwie, trzy łodygi, jest rzadko ulistniona, za to pokryta szorstkimi, krótkimi włoskami.

Kwitnienie rośliny przypada na czas od kwietnia do czerwca, kiedy pojawiają się drobne, białe kwiaty o pięciu spiczastych działkach kielicha. Kwiaty znajdują się na szczycie rośliny, wyrastają z kątów liści. Owocem nawrotu polnego jest gruszkowata w kształcie rozłupka, która może dostawać się do ziarna, wymłócona razem ze zbożem. Przy czym nasiona są tak twarde, że zjadane przypadkowo, mogą uszkodzić zęby bydła, świń i koni.

Występowanie

Nawrot polny nie jest częstą rośliną, niemniej występuje pospolicie na całym terenie kraju – w największym natężeniu na niżu, pojawia się także w niższych partiach górskich. Lubi gleby o niskim poziomie pH, szczególnie lekkie – piaszczyste i wapienne. Do rozwoju potrzebuje podłoża zasobnego w węglan wapnia. Preferuje podłoża przepuszczalne i wietrzne, najszybciej rozwija się na stanowiskach żyznych i o wysokim poziomie próchniczym. Nie toleruje dużego poziomu wilgoci, pojawia się wyłącznie w miejscach suchych i słonecznych.

Szkodliwość

Ten chwast jest szczególnie uciążliwy na słabych, lekko kwaśnych glebach, gdzie rozprzestrzenia się najszybciej. Zachwaszcza najczęściej żyto i pszenżyto, gdzie stanowi poważny problem, głównie ze względu na równoczesne dojrzewanie. W sporym natężeniu może poważnie utrudnić zbiór – jego nasiona często przedostają się do materiału siewnego, przez co zwiększa się możliwość powtórnego pojawienia się w uprawie. W dużo mniejszym stopniu pojawia się w rzepaku i roślinach okopowych, gdzie nie stanowi większego problemu. Poza uprawami porasta skraje pól i lasów, nasłonecznione stoki, zbocza i usypiska.

Zwalczanie

Ze względu na to, że nawrot polny jest tak częstym i szkodliwym chwastem zbóż, przed wysianiem konieczne jest bardzo dokładne sprawdzenie czystości materiału siewnego i ewentualne odizolowanie jego nasion od ziarna. W przypadku dużego zachwaszczenia zbóż, należy przeprowadzić zabieg opryskiwania chemicznego. Najskuteczniejszą zalecaną substancją jest tribenuron metylowy, który znajduje się w takich preparatach jak: Bron 500 SG, Gradio 74,4 SG, Picaro SX 50 SG czy Trimax 50 SG. Pozostałe proponowane substancje czynne to 2,4 D i florasulam lub mieszanka tych środków. Zaleca się stosowanie ich w fazie siewek, gdy chwasty mają od 2 do 6 liści, wyłącznie nalistnie. Substancje te znajdują się w takich preparatach jak: Deresz 306 SE, Mustang Forte 195 SE, Dragon 450 WG czy Lancet Plus 125 WG albo Starane Super 101 SE. Wszystkie wymienione środki nadają się do oprysków zbóż, głównie pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia. W przypadku owsa należy jednak zwrócić uwagę na ich skład, bo niektóre substancje mogą źle wpływać na rozwój roślin.

 

Autor: Katarzyna Kaźmierczak

Bibliografia:

Aichele D., Golte-Bechtle M., „Jaki to kwiat?”, PWRiL, Warszawa 1984 r., s. 32

Czubiński T., Paradowski A., „Atlas chwastów dla praktyków”, PWR, Poznań 2014 r., s. 113 i 252-267

Hołubowicz-Kliza G., „Rolniczy atlas chwastów”, IUNG-PIB, Puławy 2011 r., s. 180

Tymrakiewicz W., „Atlas chwastów”, PWRiL, Warszawa 1976 r., s. 247

Zdjęcie:

Fornax, źródło: Wikipedia, licencja: CC BY-SA 3.0

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki