Miotła zbożowa – uciążliwy chwast upraw zbóż ozimych

Miotła zbożowa Miotła zbożowa

Miotła zbożowa to bardzo uciążliwy chwast, który w największym natężeniu występuje w zbożu ozimym. Nawet kilka wschodów tej rośliny może wprawić rolników w prawdziwy popłoch. Jej nazwa, związana z pokrojem, brzmi niewinnie, ale miotła zbożowa może faktycznie wymieść większość roślin uprawnych z pola.

Charakterystyka

Często bywa nazywana mietlicą, ale jest to błędne, gdyż miotła zbożowa i mietlica do dwie zupełnie inne rośliny. W zasadzie miotła zbożowa to trawa, chociaż częściej się myśli o niej jak o chwaście zbóż. Ta jednoroczna roślina jest bardzo odporna na zimno i bez większego uszczerbku potrafi przezimować, nawet jeśli temperatury są znacznie poniżej zera. Należy do najbardziej pospolitych chwastów w Polsce, jest bardzo charakterystyczną rośliną.

Ma liczne źdźbła, gładkie, bezwłose. Liście są długie, zakończone ostro, mają nieco postrzępione języczki. Ich wierzchnia strona jest delikatnie żłobkowana, bardzo szorstka w dotyku. Czasami ich brzegi zawijają się do środka. Na źdźble bardzo łatwo można wyróżnić zgrubiałe, brunatne kolanka. Wszystkie części rośliny, poza kwiatostanem, są w żywo zielonym kolorem. Kwiaty natomiast przyjmują lekko fioletową bądź czerwonawą barwę. Są zebrane w silnie rozgałęzioną i bardzo luźną wiechę. Kłoski mają dwie plewy, przez które cała wiecha w dotyku wydaje się ostra bądź szorstka. Najdłuższe rozgałęzienie wiechy sięga aż do około 10 centymetrów. Pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero w czerwcu, ale od rozpoczęcia kwitnienia do momentu wysypu nasion roślina potrzebuje tylko dwa tygodnie. Owocem miotły zbożowej jest ziarniak, otoczony plewkami. W suchym podłożu może przeżyć rok, w glebie wilgotnej zimuje nie tracąc zdolności do wschodów przez kilka lat. Nie ma za dużych wymagań – do wykiełkowania potrzebuje światła dziennego i temperatury nieco wyższej niż 0 stopni Celsjusza. Przeciętnie jedna roślina produkuje około 2000 ziarniaków, ale zdarzają się także przypadki, że jest ich aż 12 tysięcy.

Występowanie

Jest to jeden z najbardziej popularnych i uciążliwych chwastów w Polsce. Można ją spotkać na całym niżu, a także na terenach podgórskich, głównie w niższych partiach Karpat i Sudetów. Preferuje gleby lekkie i lekko zawilgocone. Najszybciej rozwija się w dżdżyste i deszczowe lata. Nie toleruje neutralnego i zasadowego odczynu pH. Miotłę zbożową traktuje się jako roślinę wskaźnikową niedoboru wapnia. Rzadko pojawia się na terenach zielonych, dużo częściej porasta ugory i nieużytki.

Szkodliwość

Miotła zbożowa stanowi prawdziwy problem w uprawach roślin ozimych. Bardzo rzadko pojawia się w rzepaku, gdzie najczęściej nie ma dużego wpływu na poziom plonu i nie powinna utrudniać zbioru. W największym stopniu zachwaszcza zboża ozime. Oficjalny próg szkodliwości to około 10 – 20 roślin na metr kwadratowy uprawy. Już taka liczba miotły zbożowej wystarczy, żeby poziom plonu zmniejszył się o około 5%. W Polsce najczęściej odnotowuje się zachwaszczenie rzędu od 250 do 300 roślin na metrze kwadratowym, co jest bardzo poważnym problemem. Miotła zbożowa rozprzestrzenia się bardzo szybko i jest bardzo plenna. Pierwsze wydane w sezonie wegetacyjnym owoce mogą stworzyć drugie pokolenie. Dodatkowo zastraszająca liczba nasion, które przechowują się w ziemi, sprawiają, że pierwsze pojawienie się miotły zbożowej może zwiastować długotrwałą walkę z chwastem. Ponieważ kwitnie wcześniej niż zboża, wysypuje się w czasie żniw – jej nasiona mogą dostać się do zboża i razem z nim zostać wysiane w kolejnym roku.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki