Podagrycznik pospolity – okazały chwast sadów i ogrodów

Kwitnący podagrycznik pospolity Liście podagrycznika pospolitego

Podagrycznik pospolity to popularna roślina, którą spotkał chyba każdy z nas. Ma bardzo charakterystyczny pokrój, zwłaszcza baldach złożony z drobnych, białych kwiatuszków wyróżnia go spośród innych roślin łąk i pól. Porasta głównie nieużytki, lasy i łąki, ale pojawia się również w sadach i ogrodach, gdzie może być szkodliwym dla plonu chwastem.

Charakterystyka

Jest to roślina trwała, wieloletnia. Pierwsze wschody podagrycznika pospolitego pojawiają się wczesną wiosną. Siewkę stanowią równowąskie liścienie, które charakteryzują się nieco lancetowatym kształtem, nagie, zwężające się na szczycie i przy nasadzie. Liście dojrzałej rośliny są trójdzielne, mają podłużne, ząbkowane listki składowe, niesymetryczne, wszystkie są umieszczone na łodydze za pomocą krótkich ogonków. Na łodydze można wyróżnić bardzo wyraźne bruzdy, jest ona naga, pusta, nieowłosiona. Ku górze rozgałęzia się nieznacznie. W pokroju cała roślina wyglądem przypomina nieco krzak.

Kwiatostanem są kwiaty zebrane w baldach o około 10 do 30 szypułek. Płatki są białe, ostro zakończone. Cały kwiatostan wygląda naprawdę niepozornie, mimo tego, że baldach może przybierać naprawdę duże rozmiary. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i trwa do sierpnia. W bardzo wyjątkowych sytuacjach możemy zobaczyć kwiaty jeszcze na początku września. Roślinę zapyla bardzo wiele owadów, jej owoce dojrzewają szybko – są nimi dwie podłużne lub jajowate rozłupki, które są bardzo podobne w kształcie do owoców kminku. Nasiona wysiewają się na miejscu lub mogą być przenoszone przez owady, ale roślina rozprzestrzenia się głównie przez kłącza, które nawet przerwane, mają zdolność ukorzeniania się. W zasadzie jedyną cechą wyróżniająca podagrycznik pospolity od innych podobnych w pokroju roślin baldaszkowych jest to, że w jego pobliżu ciągle kręcą się owady różnego rodzaju, głównie chrząszcze, przyciągane zapachem. Roślina jest jednak tak charakterystyczna, że nie sposób jest jej nie rozpoznać.

Występowanie

Rośnie wyłącznie dziko, jest bardzo pospolitym chwastem na terenie całej Polski. Podagrycznik pospolity pojawia się najczęściej na zacienionych stanowiskach. Preferuje gleby wilgotne i lekkie, ale nie ma określonych upodobań co do ich rodzaju. Do rozwoju potrzebuje bardzo żyznych gleb, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne, gdyż jego zapotrzebowanie na substancje odżywcze jest bardzo duże. Pojawia się w parkach i ogrodach, na miedzach i nieużytkach, także w zacienionych lasach.

Szkodliwość

Zachwaszcza klomby i skupiska roślin ozdobnych, stanowi zagrożenie wśród krzewów owocowych. Pojawia się szczególnie często w roślinach okopowych i strączkowych, problem z jego obecnością mają również posiadacze ogrodów warzywnych. Podagrycznik pospolity najbardziej uciążliwy jest w plantacjach truskawek.

Jego szkodliwość jest najczęściej związana z faktem, że jest bardzo „zachłanny” – pobiera nawet kilkaset kilogramów azotu i potasu z ziemi oraz nieco mniej fosforu, odbierając tym samym możliwość ich pobrana przez rośliny uprawne. Szybko wyjaławia stanowisko. Ze względu na zdolność do błyskawicznego rozprzestrzeniania się, może stanowić poważne zagrożenie dla uprawy. W bardzo szybkim tempie zajmuje całą plantację, za sprawą podziemnych i nadziemnych kłączy. W dużym natężeniu może zagłuszyć rośliny uprawne, głównie przez swoje duże rozmiary – odcina je od słońca i jest poważną konkurencją w wyścigu po wodę i różnego typu składniki odżywcze.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki