Natrętne tobołki polne. Podpowiadamy, jak wygrać z tym chwastem

Tobołki polne Tobołki polne

Ten jednoroczny chwast rozwija się na tyle szybko, że w ciągu jednego sezonu może wykształcić kilka pokoleń. Z tego względu rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Próba wytępienia tobołków polnych z uprawy lub pastwiska to długotrwały i nieustannie wymagający uwagi proces.

Charakterystyka

Wschody tobołków polnych pojawiają się bardzo wczesną wiosną – jeśli tylko temperatura podniesie się nieco powyżej zera. Roślina może wschodzić w całym czasie okresu wegetacyjnego i chociaż rozmnaża się wyłącznie przez nasiona, rozwija się bardzo szybko - wytwarza kilka pokoleń w czasie jednego roku. Z tego względu jest niebezpiecznym chwastem.

Tobołki polne są bardzo podobne do taszników pospolitych, główną cechą wyróżniającą jest delikatny zapach czosnku, który wydaje dorosła roślina. Co więcej, można dostrzec różnice także w budowie liści, jest to jednak niemożliwe jeśli chodzi o siewki, które składają się z jajowatych, naprzeciwległych liścieni. Jedną z głównych różnic między tymi dwoma roślinami jest to, że liście tobołków polnych są całobrzegie lub niemal niedostrzegalnie ząbkowane, a liście tasznika są najczęściej pierzastodzielne.

Umieszczone na ogonkach, liście odziomkowe są wydłużone i tworzą rozetę. Łodygowe zaś mają strzałkowaty lub sercowaty kształt, siedzą bezpośrednio na wyprostowanej, bruzdkowanej łodydze. Kwiatostanem jest grono, niewielkie, złożone z białych kwiatków. Każdy kwiat składa się z czterech płatków korony, o odwrotnie jajowatym kształcie, które pojawiają się już na początku kwietnia, a kwitnienie ostatniego pokolenia tobołków polnych może trwać jeszcze do końca października. Owalne nasiona znajdują się w okrągłej lub jajowatej w kształcie łuszczynce, która jest szeroko oskrzydlona, dzięki czemu przenosi się wraz z wiatrem na duże odległości. Jedna roślina może wytworzyć od 900 do 2 tysięcy nasionek, które wschodzą z głębokości 6 centymetrów i mogą przetrzymać z powodzeniem w glebie zimę, nie tracąc zdolności do kiełkowania przez 9 lat. Co więcej, są bardzo odporne na zniszczenie i bez szwanku przechodzą przez układ pokarmowy zwierząt i ptaków. Zaobserwowano, że siewki pojawiają się masowo po każdym poruszeniu gleby – na przykład poprzez zabiegi gospodarskie albo po bardzo obfitych opadach deszczu.

Występowanie

Tobołki polne to bardzo pospolity chwast, który występuje na całym terenie Polski. Pojawia się na glebach średnio ciężkich lub ciężkich. Preferuje stanowiska nawożone mineralnie, bogate w składniki odżywcze, o dużym poziomie próchnicznym, zasobne w wapń, o gliniastym lub gliniasto-piaskowym podłożu. Rozwija się również na glebach lżejszych i mniej wartościowych. Najczęściej można zaobserwować tobołki polne w uprawach, na poboczach, przydrożach i ugorach.

Szkodliwość

Szkodliwość tobołków polnych jest związana głównie z tym, że jest to tak niezwykle plenna roślina. Rozwija się szybko. W jednym roku wydaje kilka pokoleń, przez co walka z tym chwastem w zasadzie nigdy nie ustępuje. Nie opracowano szczegółowych progów szkodliwości dla tobołków polnych, ale są one bardzo silną konkurencją dla roślin uprawnych. Najczęściej zachwaszcza rośliny okopowe, zboża (głównie jare, w ozimych pojawia się sporadycznie), kukurydzę, koniczyny i inne rośliny motylkowe. Duże szkody powoduje w rzepaku, gdzie jest nośnikiem chorób grzybiczych i pasożytów typowych dla roślin kapustowatych.

Udział tobołków polnych w pastwisku lub łące przeznaczonej do skoszenia na siano jest bardzo niepożądany. Dla zwierząt gospodarskich, zwłaszcza dla bydła, roślina może być trująca nawet w niewielkich ilościach. Mleko pochodzące od krów, które zjadły ziele tobołka, ma specyficzny, ostry zapach, przypominający zapach czosnku. Spożycie większych ilości chwastu może doprowadzić do różnego rodzaju stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Kolejnymi objawami jest senność i brak apetytu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki