Wiechlina zwyczajna – doskonała trawa paszowa na tereny mokre!

Wiechlina zwyczajna (Poa trivialis L.) jest trawą rozłogowo-luźnokępkową. Bywa również nazywana wykliną zwyczajną lub rzadziej ‒ wiechliną szorstką ze względu na chropowatą strukturę pędów. Jest gatunkiem jednorocznym lub wieloletnim, który rośnie wśród zbóż ozimych i rzepaku. Może osiągać wysokość do 120 cm. Występuje na wszystkich typach gleb, które są bogate w składniki odżywcze i pokarmowe: piaszczystych, torfowych, madach, gliniastych, wilgotnych. Porasta cały obszar Polski, zwłaszcza wilgotne łąki, ugory, zarośla, parki, lasy. Można ją spotkać w terenach górzystych w piętrze kosodrzewiny. Odporna jest na mrozy, zaciemnienie, nie znosi jednak długotrwałych susz.

Opis botaniczny

Źdźbła trawy są szorstkie, pozginane kolankowato, wykształcają liczne naziemne rozłogi. Liście wyrastają ze źdźbła w górnej części. Początkowo złożone są w pączek, potem rozwijają się i osiągają szerokość od 2 do 4,5 mm. Są jasnozielone, płaskie i lancetowate. Zwężają się od podstawy do wierzchołka. Ich unerwienie jest niewyraźnie, dwie bruzdy biegną wzdłuż nerwu środkowego. Blaszki liściowe są płaskie, a u podstawy występuje długi, zaostrzony, biały języczek, który u górnych liści osiąga długość ok. 7 mm, zaś u dolnych ok. 1,5 mm. Spód liści jest błyszczący, zaś wierzch matowy, nieco chropowaty.

Kłoski są drobne, owalne. Ich długość waha się od 3 do 4 mm. Kłoski kwiatowe są bezostne z dwoma lub czterema kwiatami w barwach od zieleni po ciemny fiolet. Kwiatostan ma postać długiej i gęstej wiechy. Kształtem przypomina wąski trójkąt. Gałązki wiechy mają charakterystyczną szorstką powierzchnię. Plewka dolna jest przezroczysta, lekko owłosiona, z dłuższymi włoskami u nasady, zakończona linią grzbietową z pięcioma wyraźnymi nerwami. Środkowy nerw i te zewnętrzne pokrywają drobne włoski. Plewka górna ma jedynie dwa nerwy z gęstszym owłosieniem.

Wiechlina zwyczajna zaczyna wegetować wczesną wiosną. Kwitnie pomiędzy majem a sierpniem. Jest trawą o małej trwałości, choć dobrze znosi niskie temperatury. Nawet jednoroczne rośliny mogą być zimnolubne.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki