Czas na sorgo sudańskie – doskonałą trawę o zastosowaniu w przemyśle i gospodarce!
Wiechlina zwyczajna – doskonała trawa paszowa na tereny mokre!
Zobacz także
Wiechlina zwyczajna (Poa trivialis L.) jest trawą rozłogowo-luźnokępkową. Bywa również nazywana wykliną zwyczajną lub rzadziej ‒ wiechliną szorstką ze względu na chropowatą strukturę pędów. Jest gatunkiem jednorocznym lub wieloletnim, który rośnie wśród zbóż ozimych i rzepaku. Może osiągać wysokość do 120 cm. Występuje na wszystkich typach gleb, które są bogate w składniki odżywcze i pokarmowe: piaszczystych, torfowych, madach, gliniastych, wilgotnych. Porasta cały obszar Polski, zwłaszcza wilgotne łąki, ugory, zarośla, parki, lasy. Można ją spotkać w terenach górzystych w piętrze kosodrzewiny. Odporna jest na mrozy, zaciemnienie, nie znosi jednak długotrwałych susz.
Opis botaniczny
Źdźbła trawy są szorstkie, pozginane kolankowato, wykształcają liczne naziemne rozłogi. Liście wyrastają ze źdźbła w górnej części. Początkowo złożone są w pączek, potem rozwijają się i osiągają szerokość od 2 do 4,5 mm. Są jasnozielone, płaskie i lancetowate. Zwężają się od podstawy do wierzchołka. Ich unerwienie jest niewyraźnie, dwie bruzdy biegną wzdłuż nerwu środkowego. Blaszki liściowe są płaskie, a u podstawy występuje długi, zaostrzony, biały języczek, który u górnych liści osiąga długość ok. 7 mm, zaś u dolnych ok. 1,5 mm. Spód liści jest błyszczący, zaś wierzch matowy, nieco chropowaty.
Kłoski są drobne, owalne. Ich długość waha się od 3 do 4 mm. Kłoski kwiatowe są bezostne z dwoma lub czterema kwiatami w barwach od zieleni po ciemny fiolet. Kwiatostan ma postać długiej i gęstej wiechy. Kształtem przypomina wąski trójkąt. Gałązki wiechy mają charakterystyczną szorstką powierzchnię. Plewka dolna jest przezroczysta, lekko owłosiona, z dłuższymi włoskami u nasady, zakończona linią grzbietową z pięcioma wyraźnymi nerwami. Środkowy nerw i te zewnętrzne pokrywają drobne włoski. Plewka górna ma jedynie dwa nerwy z gęstszym owłosieniem.
Wiechlina zwyczajna zaczyna wegetować wczesną wiosną. Kwitnie pomiędzy majem a sierpniem. Jest trawą o małej trwałości, choć dobrze znosi niskie temperatury. Nawet jednoroczne rośliny mogą być zimnolubne.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki