Wydmuchrzyca piaskowa – nadmorska trawa ozdobna. Wszystko o jej pielęgnacji i wymaganiach

Wydmuchrzyca piaskowa (nadmorska) Wydmuchrzyca piaskowa

Wydmuchrzyca piaskowa to niezwykle ładnie prezentująca się trawa ozdobna. Jej atrakcyjność wiąże się z kępkowym pokrojem o mocnych i dużych liściach. Najważniejszym jednak czynnikiem, który sprawia, że wydmuchrzyca jest tak popularna, jest szaro-niebieska barwa liści i pokrywający je, charakterystyczny dla rośliny, białawy nalot.

Charakterystyka

Jest to niezwykle trwały gatunek trawy, który charakteryzuje się tym, że tworzy spore kępy rozłogowe. Ma duże rozmiary, pędy generatywne mogą osiągnąć nawet 150 centymetrów długości, pędy wegetatywne, dominujące w kępie, są nieco mniejsze.

Każde źdźbło wydmuchrzycy piaskowej jest podzielone na 5 do 6 międzywęźli, z tą charakterystyczną cechą, że długość ostatniego z nich to prawie 1/3 długości całego źdźbła. Znajdujące się na nich liście są płaskie, wyraźnie bruzdkowane, wąskie i mogą mieć aż 53 centymetry długości. W czasie suszy potrafią się mocno skurczyć, mimo swojej sztywności. Wyrastają z nagich, otwartych pochew liściowych. Cała roślina jest w niebieskim lub niebiesko-zielonym kolorze. Dorosłe egzemplarze pokrywają się dodatkowo białym nalotem, przez co roślina sprawia wrażenie szarej albo posrebrzonej.

Wydmuchrzyca piaskowa kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to pojawiają się kłosy właściwe, długie nawet na 30 centymetrów, wytwarzające liczne kłoski, osadzone parami. Kłoski otulone są plewkami, które pokrywają się delikatnymi włoskami. Owocem trawy jest wydłużony i owłosiony ziarniak, ale pojedyncza roślina nie wytwarza ich zbyt dużo – jest to około 110 nasion na egzemplarz, ich zdolność kiełkowania wynosi mniej więcej 50%. Trawa rozmnaża się przede wszystkim przez kłącza, których liczba w trzecim roku po wysianiu może oscylować w okolicy 90. Korzenie i podziemne rozłogi są bardzo rozległe – mogą być długie nawet na metr.     

Występowanie

W formie dzikiej wydmuchrzyca piaskowa pojawia się w całej środkowej i północnej Europie, gdzie głównie porasta wydmy nadmorskie. W dużo mniejszym stopniu i w mniejszym pokroju można ją zauważyć na Syberii i w rejonie Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Roślina nie ma dużych wymagań środowiskowych, dlatego z wydm przeniosła się na inne części kraju. Preferuje słabe gleby – szczególnie o piaszczystym podłożu i niskim poziomie składników pokarmowych i mineralnych. Lubi nasłonecznione stanowiska. Jest niezwykle trwała – wykazuje dużą mrozoodporność, jest również nieczuła na suszę i zmianę stosunków wodno-powietrznych, chociaż do najbardziej bujnego rozwoju potrzebuje stałego nawilżania gleby. Ze względu na swoje nadmorskie pochodzenie jest obojętna na podwyższony poziom zasolenia gleby.

Wykorzystanie

Wydmuchrzyca piaskowa jest rośliną, którą często sadzi się na ruchomych piaskach rzecznych lub na wydmach nadmorskich, w celu zatrzymania ich w miejscu. Roślina ma znaczenie przeciwerozyjne – zapobiega wywiewaniu piasku, dzięki czemu nie pozwala na przeniesienie się ziem piaszczystych. Dobrze radzi sobie na stanowiskach zniszczonych przez przemysł, dlatego bywa wysadzana w miejscach, gdzie kiedyś znajdowały się fabryki i zakłady różnego rodzaju. Przede wszystkim jednak, wydmuchrzyca piaskowa znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna. Ze względu na swój pokrój i wyjątkowy kolor liści, możemy ją zobaczyć w ogrodach i parkach, zwłaszcza jeśli ziemia jest piaszczysta lub jako skałę macierzystą ma żwir.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki