Mozga kanaryjska – polecana jako trawa ozdobna i pokarm dla ptaków

Mozga kanaryjska Mozga kanaryjska

Mozga kanaryjska, znana także jako kanar, siemię kanarkowe lub trawa kanarkowa, naturalnie występuje w ciepłych i umiarkowanych regionach świata, w miejscach ruderalnych, nad brzegami strumyków i na wilgotnych łąkach. Pochodzi z Europy Południowej, z obszarów śródziemnomorskich. W Polsce, w stanie dzikim rośnie sporadycznie, najczęściej można ją spotkać w uprawach nasiennych. Z reguły jednak jest uprawiana jako trawa ozdobna, wysiewana rokrocznie w ogrodach i parkach.

Charakterystyka

Mozga kanaryjska (Phalaris canariensis) jest gatunkiem rocznej, jarej trawy kępowej z rodziny wiechlinowatych i z rodzaju mozg, do którego oprócz mozgi kanaryjskiej należy jeszcze tylko 9 innych gatunków. Trawa charakteryzuje się sztywnymi, gładkimi źdźbłami, wzniesionymi nieco i pokładającymi się nieznacznie u podstawy, które osiągają od 40 do 180 cm wysokości. Pędy najpierw mają kolor zielonkawo-biały, a wraz z dojrzewaniem stają się zielonożółte. Oprócz tego są obficie ulistnione. Liście są płaskie, intensywnie zielone, niewyraźnie bruzdkowane, nieco szorstkie na brzegach, o długości do 20 cm. Pochwy liściowe mają rozdęty kształt i białe obrzeżenie.

Kwiaty zebrane są w gęste, zielonkawo-białe, szyszkowate kłosy, które mają od 2 do 5 cm wysokości i ok. 2 cm szerokości. Kwitną od maja do września. Ziarniak mozgi jest brązowy lub czarno-brązowy, spłaszczony, jajowaty, ściśle przylegający do błyszczących plewek. Roślina nie wykształca rozłogów, rozmnaża się wyłącznie przez nasiona.

Zastosowanie w ogrodzie

Trawy ozdobne są coraz chętniej wykorzystywane do aranżacji ogrodów i rabat. Mozga kanaryjska dzięki swojemu pokrojowi jest piękną, a zarazem mało wymagającą trawą. Preferuje miejsca nasłonecznione, ale nie ma wielkich wymagań, jeśli chodzi o glebę. Świetnie rośnie w miejscach wilgotnych, ale równie dobrze znosi suszę. Nie sprawia problemów pielęgnacyjnych, wystarczy jedynie przerywać zbyt gęste wschody. Rozmnażanie rośliny odbywa się przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Niemniej roślina bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego należy zachować czujność, by z czasem nie stała się niepożądana w naszym ogródku. Mozga doskonale sprawdzi się do zasilania roślin uprawianych na kwiaty cięte oraz na trawnikach lub rabatach w kompozycji z kwitnącymi roślinami jednorocznymi. Szyszkowate kwiatostany mozgi doskonale nadają się do cięcia i tworzenia barwnych lub suchych bukietów.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki