Mietlica pospolita – roślina paszowa terenów górzystych i dobra trawa darniowa

Mietlica pospolita jest jedną z częściej spotykanych traw naszej flory. Występuje na nizinach i w górach po piętro kosodrzewiny. Porasta łąki, lasy, wrzosowiska, murawy, zbocza, pastwiska, poręby leśne. Preferuje gleby kwaśne, średnio żyzne lub ubogie w substancje odżywcze oraz w wapń i fosfor. Lubi rosnąć na stanowiskach suchych, średnio wilgotnych, a także zalewowych (roślina wskaźnikowa tego typu gruntów).

Charakterystyka

Mietlica pospolita (Agrostis capillaris) to wieloletnia trawa kępkowa należąca do rodziny wiechlinowatych. Wegetację rozpoczyna wczesną wiosną, choć wschodzi dość powoli. Osiąga od 30 do 70 cm wysokości. Ma krótkie podziemne rozłogi. Posiada prosto wzniesione lub ukośnie podnoszące się źdźbło, które jest słabo ulistnione, sztywne, czasem kolankowo wygięte, zakorzeniające się w dolnych węzłach. Liście są drobne lancetowate, płaskie, wiotkie, o lśniącym lub matowym zabarwieniu, wyraźnie żeberkowate, w kolorze intensywnej zieleni. Języczek liściowy ma długość 0,5–2 mm. Pochwy liściowe są otwarte, u dołu czerwono nabiegłe.

Kwiatostan stanowi wiecha, która po kwitnięciu jest rozpierzchła. Składa się z jednokwiatowych, bezostnych kłosków, niezebranych w pączki, fiołkowo nabiegłych i otulonych ostro zakończonymi plewkami. Mietlica kwitnie od czerwca do lipca. Jest wiatropylna, z czasem wytwarza się pomarszczony ziarniak, który wypada z przeświecających, delikatnych, czerwonawych plewek. Ziarniak po leżeniu w ziemi dość szybko traci zdolność kiełkowania.

Zastosowanie w ogrodzie

Na terenach niżowych mietlica pospolita nie ma żadnego znaczenia rolniczego, głównie ze względu na niskie plony. Jednak, jako roślina pastewna, znalazła zastosowanie w górach, gdzie dość dobrze plonuje i daje delikatną paszę z zadowalającym składem chemicznym. Cechuje się dużą zawartość związków azotowych, magnezu, selenu, molibdenu i niektórych składników mineralnych oraz małą zawartością włókna surowego. W niektórych górach, np. w Gorcach, w otoczeniu wsi i po piętro regli, do dziś występują łąki mietlicowo-mieczykowe, które ukształtowały się pod wpływem długoletniego wypasu owiec, silnego nawożenia. Na tych terenach wciąż można spotkać tę trawę.

Mietlica pospolita ma zastosowanie jako roślina trawnikowa, zwłaszcza na murawach bardzo nisko koszonych. Często miesza się ją z innymi gatunkami traw i tak na przykład, na trawniki ozdobne, najczęściej łączona jest z kostrzewą czerwoną i kostrzewą owczą, ponieważ te trzy trawy charakteryzują się pięknym intensywnym kolorem, wolnym odrostem po skoszeniu i delikatnym ulistnieniem. Mietlica nie jest wytrzymała na deptanie, ponadto na wilgotnych glebach, po 2‒3 sezonach może opanować cały trawnik, zagłuszając inne gatunki traw.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki