Szelężnik większy – trujący chwast, pasożytujący na roślinach uprawnych

Szeleżnik większy Szeleżnik większy

Szelężnik większy (Rhinanthus serotinus) to jednoroczna roślina jara występująca pospolicie na nizinach i w niższych partiach gór. Charakteryzuje się drobnymi żółtymi kwiatami o ciekawym kształcie, z krótkim kolcem, który powinien być dla nas ostrzeżeniem, że mamy do czynienia z rośliną niebezpieczną. Szelężnik porasta wilgotne łąki, murawy, przydroża, ugory i nieużytki. Preferuje gleby gliniasto-piaszczyste, próchnicze. Zachwaszcza uprawy zbóż na glebach bogatych w węglan wapnia oraz pastwiska.

Charakterystyka

Szelężnik większy jest półpasożytem z rodziny zarazowatych (dawniej trędownikowate). Osiąga od 20 do 80 cm wysokości. Ma słabo rozwinięty system korzeni, ale za to są one uzbrojone w przyssawki, którymi czepia się korzeni sąsiednich roślin i czerpie wodę wraz z solami mineralnymi.

Czterokanciasta łodyga szelężnika, znaczona drobnymi czarnymi plamami, jest naga lub słabo owłosiona, rozgałęziająca się u góry lub rzadziej pojedyncza. Liście mają kształt lancetowaty, są karbowane, naprzeciwległe, w kolorze żółtawozielonym.

Kwiaty wyrastają w kątach bladych przysadek. Ich korona jest żółta, dwuwargowa, z dwoma ząbkami, krótkim kolcem i zamkniętą gardzielą. Szelężnik kwitnie od maja do sierpnia, zapylany przez błonkówki. Nazwa rodzajowa odnosi się do jego formy i oznacza kwiat w kształcie nosa. Po przekwitnięciu zaczyna wykształcać się owoc, który ma postać osłoniętej torebki zakończonej krótkim kolcem i z silnie rozrośniętym kielichem, który rozchyla się dwoma klapami. Nasiona są półkoliste, ciemnobrunatne, a wschody rośliny pojawiają się na wiosnę.

Szkodliwość

Szelężnik jest rośliną trującą, zawiera toksyczną dla ludzi i zwierząt aukubinę. W dużych stężeniach glikozyd jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. U ludzi przedawkowanie aukubiny objawia się biegunką, wymiotami, kolką, zaburzeniami krążenia. U zwierząt występują nasilone objawy, a po spożyciu większej ilości tej rośliny, może nawet dojść do śmierci. Z tego względu szelężnik na łąkach i pastwiskach stanowi gatunek niepożądany, który zdecydowanie należy zwalczać.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki