
Lepnica rozdęta – ładny w pokroju i niegroźny chwast
Przetacznik bluszczykowy to niepozorna roślina płożąca i zakwitająca drobnymi niebieskobiałymi lub fioletowymi kwiatkami. Występuje w całym kraju, choć częściej można ją spotkać na zachodzie Polski niż na wschodzie i w górach. Potocznie nazywana jest bluszczykiem polnym lub dzikim. Preferuje gleby lżejsze, świeże, żyzne, zasobne w azot, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Porasta nieużytki, przydroża, skraje lasów i zarośla nadrzeczne. Zachwaszcza zboża ozime, ugory, odłogi, uprawy warzyw okopowych i rzepak.
Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia L.) należący do rodziny babkowatych (dawniej trędownikowate), jest rośliną jednoroczną jarą lub ozimą. Ma liczne korzenie przybyszowe. Ciemnozielona łodyga jest rozesłana lub płożąca się, czasami skrzywiona i owłosiona. Roślina osiąga od 3 do 30 cm wysokości. Liście są owłosione, okrągło-jajowate, 3–5-klapowe.
Przetacznik kwitnie od marca do maja. Kwiaty umieszczone są w kątach liści, wyrastają z szypułek trzy razy dłuższych od kielicha. Korona ma zabarwienie błękitno-białe lub fioletowe. Owocem przetacznika jest naga torebka otoczona owłosionymi przylistkami. Żółte, żółtobrunatne lub czarne nasiona mają grzbiet szorstko punktowany i kształt kulisto-nerkowaty. W środku nasiona są wydrążone, przy obwodzie poprzecznie marszczone. Jedna roślina wytwarza ok. 200–300 nasion, które są przysmakiem mrówek ze względu na zawarty w nich tłuszcz i które przy ich udziale są rozsiewane. Siewki pojawiają się na jesieni i częściowo na wiosnę. Nasiona kiełkują już w temperaturze 0°C, choć optymalna to 2‒5°C. Przy wysokich temperaturach rozwój siewek jest zahamowany.
Przetacznik bluszczykowy zawiera glikozyd irydoidowy ‒ aukubinę, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Zawartość aukubiny nie jest jednak tak wysoka, jak w przetaczniku leśnym (Veronica officinalis L.) lub babce zwyczajnej (Plantago major L.) i z tego powodu nie wykorzystuje się go w ziołolecznictwie.
Przetacznik jako roślina krótkotrwała nie wyrządza większych szkód w uprawach. Próg szkodliwości oszacowany jest na 10–15 roślin na 1 m2. Niemniej potrafi masowo pojawiać się w zbożach i uprawach okopowych. Kiełkuje po uprawkach pożniwnych, na zlikwidowanym ściernisku. Wówczas szybko pokrywa swoimi pędami grunt, potem kwitnie i wydaje nasiona.
Profilaktycznie warto zadbać o czystość materiału siewnego i bronowanie zasiewów. Jeśli te działania zawiodą, możemy wykonać eliminowanie chemiczne. Przetacznik jest wrażliwy na wiele substancji, w tym: acetochlor, bifenoks, chinomerak, fluroksypyr, glufosynat amonowy, mekoprop-P, metazachlor, propyzamid, pirydat, sulkotrion. W zbożach możemy zastosować herbicydy typu: Fox 480 SC, Fluroherb 200 EC, Galaper 200 EC, Gold 450 EC, Herbistar 200 EC; w rzepaku: Butisan Max 500 SE, Permuson 416 SC, Chwastox Trio 540 SL; w uprawach cebuli, pora i kapusty Lentagran 45 WP, a na użytkach zielonych Fernando Forte 300 EC.
Autor: Helena Kędra
Bibliografia:
Blecharczyk A., Skrzypczyk G., Swędrzyński A., „Podręczny atlas chwastów”, wyd. Medix Plus, Poznań 1995, s. 100.
Aichele D., Golte-Bechtle M., „Jaki to kwiat?”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1989 r., s. 308.
Czubiński T., Paradowski A., „Atlas chwastów dla praktyków”, Polskie Wydawnictwo Rolnicze, Poznań 2014 r., s. 127
Hołubowicz-Kliza G., „Rolniczy atlas chwastów”, wyd. IUNG-PIB, Puławy 2002 r., s. 205.
Klaassen H., Freitag J., „Profesjonalny atlas chwastów”, wyd. BASF, Limburgerhof 2004 r., s. 106.
Nawara Z., Szwedler I., „Spotkania z przyrodą. Rośliny”, wyd. Multico, Warszawa 2007 r., s. 296.
Tymrakiewicz W., „Atlas chwastów”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1976 r., s. 290.
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl