Bylica polna – pospolity, strzelisty półkrzew, zachwaszczający uprawy

Bylica polna (Artemisia campestris L.) jest okazałym półkrzewem. Z siedmiu jej podgatunków, aż trzy występują w naszym kraju, gdzie regionalnie znana jest także jako trzeszczyk. Co ciekawe, jej nazwa rodzajowa– Artemisia – pochodzi od greckiej bogini Artemidy.

Bylica rośnie dziko w Ameryce Północnej, Europie, Afryce Północnej i Azji. W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym, występującym na nizinach i w górach po rygiel dolny. Preferuje gleby żyzne, lekko wilgotne, suche lub piaszczyste oraz stanowiska słoneczne. Porasta nieużytki, przydroża, zręby lasów, miedze, wydmy, ogrody i suche murawy. Zachwaszcza ogrody, uprawy i użytki zielone.

Charakterystyka

Bylica polna jest trwałą rośliną z rodziny astrowatych. Dolna część pędu i korzeni jest zdrewniała, dlatego można ją zaliczyć do półkrzewów i chamefitów. Osiąga od 30 do 80 cm wysokości. Jest silnie rozgałęziona, oprócz pędów kwiatowych, ma także pędy płonne.

Liście początkowo są delikatnie owłosione, a z czasem łysieją. Mają kolor ciemnozielony z wierzchu, od spodu są bielsze i filcowate. Dolne liście są podwójnie pierzastosieczne, wydłużone i ostre, górne zaś ‒ pojedynczo pierzastosieczne.

Kwiaty zebrane są w jajowate, drobne koszyczki na krótkich szypułkach, o długości ok. 2 mm. Koszyczki okrywają nagie, połyskujące listki. Kwiaty mają kolor różowawy lub delikatnie czerwony, nie wydzielają zapachu charakterystycznego dla innych gatunków bylic. Trzeszczyk kwitnie od lipca do września. Rozmnaża się za pomocą niełupek.

Zastosowanie w ziołolecznictwie

Bylica polna ma podobny skład chemiczny jak bylica pospolita, dlatego bywa wykorzystywana w ziołolecznictwie. Jej zastosowanie i właściwości są mniej znane i skromniej opracowane w książkach zielarskich. Surowcem zielarskim są korzeń wykopywany na jesieni i górne pędy, zbierane w okresie kwitnienia. Bylicę polną wykorzystuje się w leczeniu dolegliwości wątroby i przewodu pokarmowego. Przy stosowaniu bylicy należy zachować ostrożność, ponieważ w większych ilościach jest trująca.

Zwalczanie

Trzeszczyk, prócz swoich niewątpliwych zalet leczniczych, jest także wieloletnim chwastem, odpornym na mrozy, który coraz częściej zachwaszcza pola uprawne. Na użytkach zielonych konkuruje z cennymi gatunkami pastewnymi. Sam zaś nie ma wartości pastewnej, gdyż zdrewniałe łodygi rośliny nie nadają się na paszę. Na polach uprawnych wyrasta i osiąga znaczne rozmiary, konkurując o światło i składniki pokarmowe ze zbożem i warzywami.

Zwalczanie bylicy polnej polega na dbaniu o czystość materiału siewnego i wykonywaniu starannych prac przedrolnych. Do usuwania chwastów można użyć środków chemicznych, ale dotychczas nie ma zarejestrowanych herbicydów zwalczających ten gatunek. Możemy jednak zastosować takie preparaty, jak te do zwalczania bylicy pospolitej, które zawierają jeden ze składników typu: acetochlor, triklopyr, glufosynat amonowy, zawarty na przykład w preparacie Basta 150 SL. Na użytkach zielonych z kolei sprawdzi się Fernando Forte 300 EC.

 

 

Autor: Helena Kędra

Bibliografia:

Blecharczyk A., Skrzypczyk G., Swędrzyński A., „Podręczny atlas chwastów”, wyd. Medix Plus, Poznań 1995 r., s. 112.

Czubiński T., Paradowski A., „Atlas chwastów dla praktyków”, Polskie Wydawnictwo Rolnicze, Poznań 2014 r., s. 153.

Hołubowicz-Kryza G., „Rolniczy atlas chwastów”, wyd. IUNG-PIB, Puławy 2002 r., s. 98.

Kwaśniewska J., K. Mikołajczyk K., „Zbieramy zioła”, Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1986 r., s. 44.

Tymrakiewicz W., „Atlas chwastów”, PWRiL, Warszawa 1976 r., s. 372.

Zdjęcie:

Autor: JDavid; źródło: Wikipedia; licencja: CC BY-SA 3.0.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki