Wilczomlecz obrotny – trujący i trudny do wytępienia chwast

Wilczomlecz obrotny Wilczomlecz obrotny

Ta niewielka, niepozorna roślina jest bardzo niebezpieczna. W jej łodydze znajduje się sok mleczny, który ma bardzo silne właściwości toksyczne. Nawet najmniejszy kontakt skóry z tym białawym płynem może skończyć się rozległymi oparzeniami. Niestety, rozpoznanie wilczomlecza obrotnego nie jest łatwe – w pokroju bardzo przypomina inne, nietoksyczne wilczomlecze, więc o przykrą pomyłkę nietrudno.

Charakterystyka

Wilczomlecz obrotny to jednoroczna lub dwuletnia roślina jara. Wschody pojawiają się wczesną wiosną, siewka składa się z wydłużonych, owalnych liścieni. Jest bardzo charakterystyczną rośliną, niezwykle podobną do całej rodziny wilczomleczowatych. Dorosły egzemplarz ma długą, nagą łodygę, która osiąga długość od 5 do 40 centymetrów. Znajduje się w niej biały sok mleczny, który wypływa nawet po najmniejszym zranieniu rośliny. Liście zaczynają się dopiero od 2/3 wysokości, niżej są sporadyczne i znacznie mniejsze.  Łodyga rozgałęzia się i na rozgałęzieniach znajdują się liście właściwe i kwiatostan. Liście są nagie, bardzo jasnozielone lub żółtawe, mają odwrotnie jajowaty kształt.       Kwiaty w zasadzie bardzo przypominają liście, są zebrane w wierzchotkę o 5 ramionach. Cały kwiatostan ma jasnozielony kolor liści i nie wyróżnia się szczególnie. Kwiaty te są jedną z niewielu cech wyróżniających wilczomlecz obrotny od innych roślin wilczomleczowatych – kwiaty zawsze są zwrócone w stronę słońca. Roślina kwitnie od maja do października, jest zapylana przez muchy.

Owocem wilczomlecza jest trójdzielna rozłupka, naga i gładka. Jedna roślina może wydać nawet 800 nasion, które przez wiele lat leżakowania w glebie nie tracą zdolności do kiełkowania. Wilczomlecz rozprzestrzenia się niezwykle szybko, nasiona roznoszone są przez mrówki.

Występowanie

Jest to pospolity chwast upraw, występuje na całym terenie kraju. Najczęściej można go dostrzec na nieużytkach i przydrożach. Preferuje gleby gliniaste lub piaszczysto-gliniaste, o dużym poziomie próchniczym, żyzne i dobrze zagospodarowane. Nie toleruje zasadowego odczynu pH, ale rozwija się równie dobrze na stanowiskach o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym. Wilczomlecz obrotny często pojawia się na wysypiskach i na polach nawożonych obornikiem, dlatego jest rośliną wskaźnikową azotu w glebie.

Szkodliwość

Nie opracowano progów szkodliwości dla wilczomlecza obrotnego. Jest on jednak szkodliwy nie tylko ze względu na swoje toksyczne działanie, ale również ze względu na to, że jest bardzo konkurencyjnym i trudnym do wytępienia chwastem, który najczęściej zachwaszcza uprawy szerokorzędowe i ogrody warzywne. Jego obecność w grochu jest szczególnie niepożądana, ponieważ jest wektorem choroby nazwanej rdzą grochu.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki