Babka zwyczajna – chwast pastwisk i upraw wieloletnich

Babka zwyczajna Babka zwyczajna

Babka zwyczajna (Plantago major L.) znana była ze swoich właściwości leczniczych już w czasach starożytnych. Obok babki lancetowej, zasługuje na uwagę ze względu na dobroczynne działanie łagodzące stany zapalne górnych dróg oddechowych i stłuczenia. Z drugiej strony, jest także wieloletnim, uporczywym chwastem należącym do rodziny babkowatych, niemiłym każdemu rolnikowi.

Babka rośnie na różnych typach gleb, choć szczególnie lubi te wilgotne, żyzne lub gliniaste oraz zasobne w azot. Często można ją spotkać w sąsiedztwie lucerny, koniczyny, na wilgotnych ścierniskach żytnich oraz w innych uprawach wieloletnich. Występuje na intensywnie użytkowanych pastwiskach, a także na terenach systematycznie udeptywanych: na boiskach, murawach i w ogrodach. Porasta nawet niższe partie gór, w tym Tatry.

Charakterystyka

Babka zwyczajna ma krótkie kłącze, od którego odchodzą korzenie przybyszowe. Roślina jest niewysoka, dorasta do ok. 10–40 cm, jej wysokość zależy od warunków glebowych. Nie ma wyraźnej łodygi. Znad ziemi wystają charakterystyczne szerokie liście o owalnym kształcie, które tworzą rozetkę. Łacińska nazwa Plantago odnosi się do jej płaskich liści, które zakończone są łagodnie półokrągło lub nieco bardziej ostro. Pierwsze młode listki są okrągłe lub eliptyczne, zwykle nagie, łukowato zakończone. Później wyrastają te bardziej jajowate, z nielicznymi włoskami, intensywnie zielone z wierzchu, a bledsze pod spodem. Liście mają od 3 do 9 łukowatych nerwów, blaszki gładkie lub lekko porośnięte włoskami. Kwiaty babki są niepozorne, drobne, w kolorze żółtobiałym lub zielonobrunatnym. Znajdują się na wydłużonych, brunatnych kwiatostanach – gęstych kłosach. Szypułki kwiatostanów mają od 10 do 40 cm.

Babka zwyczajna kwitnie i owocuje od czerwca do września. Rozmnaża się poprzez nasiona, jest owado- i wiatropylna. W czasie suchych okresów, woreczki pyłkowe się otwierają, a nasiona rozpyla wiatr. Roślina wytwarza owoc, którym jest zwykle 8-nasienna torebka. Nasiona są jasnobrązowe i różnokształtne, najczęściej owalne, lekko przypłaszczone i pomarszczone. Wielkość nasion zależy od ich ilości w torebce nasiennej, zwykle osiągają długość o 1,0 do 1,7 mm. Nie wszystkie jednak kwiaty dojrzewają, zwłaszcza okazy jednoroczne nie wykształcają nasion. Babka zwyczajna może być pomylona z babką wielonasienną. Ta druga jednak ma liście zwężające się na czubkach.

Zwalczanie

W małych ilościach babka jest nieszkodliwa i tolerowana przez inne rośliny. Jeśli nadmiernie się rozprzestrzeni, odbiera pokarm i wodę swoim sąsiadom. Na ścierniskach z kolei powoduje przesuszenie gleby. Jej zwalczanie jest dość uciążliwe, ponieważ ma pionowe kłącze. Nawet, gdy korzeń główny zostanie wyeliminowany, pozostaje kłącze, które wegetuje pod ziemią przez kilka lat, a z niego wyrastają nowe korzenie, które tworzą rozległy system. Aby ją zwalczyć, trzeba systematycznie kosić odłogi i ugory. Jeszcze skuteczniejsze może się okazać usuwanie mechaniczne lub chemiczne przy użyciu takich środków, jak np.: triclopyr, MCPA, dikamba czy florasulam. Oprócz tego, aby jej uniknąć w uprawie, powinno się dbać o czystość materiału siewnego.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki