Najczęstsze choroby borówki amerykańskiej. Przegląd, objawy i zwalczanie

Jeszcze do niedawna borówki wysokie (amerykańskie) sadzone były w Polsce głównie w ogrodach przydomowych i działkowych. Obecnie z uwagi na coraz większe zainteresowanie ich smacznymi owocami wzrasta liczba plantacji. Producenci widzą w tych dość wymagających krzewach duży potencjał. Niestety wraz ze wzrostem produkcji borówki zwiększa się występowanie jej wielu chorób wirusowych i grzybowych. Pamiętajmy, aby kupować sadzonki wyłącznie z kwalifikowanych szkółek, krzewy pochodzące z nieznanego źródła mogą być źródłem wielu infekcji.

Choroby wirusowe

Czerwona pierścieniowa plamistość borówki amerykańskiej

Chorobę powoduje wirus czerwonej pierścieniowej plamistości borówki wysokiej (Blueberry red ringspot virus, BRRSV). Symptomy występujące na liściach i pędach najlepiej widoczne są późnym latem i jesienią. Na blaszkach liściowych porażonych roślin pojawiają się drobne, czerwone, ledwo dostrzegalne plamki, które z czasem się powiększają. Na górnej stronie liścia możemy w czerwcu i na początku lipca zauważyć pierścienie i liniowe wzory. W sierpniu i wrześniu zaś na starszych liściach pojawiają się czerwonobrązowe plamy, których środki często przybierają zielone zabarwienie. Owe plamy lub pierścienie widoczne są również na pędach. Wirus przenoszony jest podczas wegetatywnego rozmnażania, a także przez mszycę Illinoia pepperi i niektóre gatunki czerwców, które należy zwalczać odpowiednimi metodami.

Odmiany odporne: Bluecrop, Jersey.

Szok borówki wysokiej

Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus szoku borówki wysokiej (Blueberry shock virus, BIShV). Symptomy widoczne są zwykle tylko w pierwszym roku po infekcji – faza szoku. W kolejnych latach objawy nie są dostrzegalne, wirus przechodzi w stan uśpienia – jest to faza chroniczna. Wiosną liście i kwiatostany zamierają i opadają, a na początku lata widać już tylko na plantacji wiele krzewów z ogołoconymi pędami. Zaraz potem krzewy zaczynają wyglądać normalnie, bo na porażonych pędach wyrastają liście i zawiązywane są mniejsze owoce. W kolejnych latach objawy choroby nie są widoczne, lecz rośliny pozostają źródłem wirusa. Szok borówki wysokiej przenosi się podczas wegetatywnego rozmnażania lub z pyłkiem przez owady zapylające.

czytaj dalej...

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ODKRYJ TAJEMNICE TEGO OWOCU XXI WIEKU! [QUIZ]

[1/13] Na co może pomóc sok borówkowy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki