
Cięcie borówki amerykańskiej – prezentujemy przepis na obfite owocowanie
Jeszcze do niedawna borówki wysokie (amerykańskie) sadzone były w Polsce głównie w ogrodach przydomowych i działkowych. Obecnie z uwagi na coraz większe zainteresowanie ich smacznymi owocami wzrasta liczba plantacji. Producenci widzą w tych dość wymagających krzewach duży potencjał. Niestety wraz ze wzrostem produkcji borówki zwiększa się występowanie jej wielu chorób wirusowych i grzybowych. Pamiętajmy, aby kupować sadzonki wyłącznie z kwalifikowanych szkółek, krzewy pochodzące z nieznanego źródła mogą być źródłem wielu infekcji.
Chorobę powoduje wirus czerwonej pierścieniowej plamistości borówki wysokiej (Blueberry red ringspot virus, BRRSV). Symptomy występujące na liściach i pędach najlepiej widoczne są późnym latem i jesienią. Na blaszkach liściowych porażonych roślin pojawiają się drobne, czerwone, ledwo dostrzegalne plamki, które z czasem się powiększają. Na górnej stronie liścia możemy w czerwcu i na początku lipca zauważyć pierścienie i liniowe wzory. W sierpniu i wrześniu zaś na starszych liściach pojawiają się czerwonobrązowe plamy, których środki często przybierają zielone zabarwienie. Owe plamy lub pierścienie widoczne są również na pędach. Wirus przenoszony jest podczas wegetatywnego rozmnażania, a także przez mszycę Illinoia pepperi i niektóre gatunki czerwców, które należy zwalczać odpowiednimi metodami.
Odmiany odporne: Bluecrop, Jersey.
Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus szoku borówki wysokiej (Blueberry shock virus, BIShV). Symptomy widoczne są zwykle tylko w pierwszym roku po infekcji – faza szoku. W kolejnych latach objawy nie są dostrzegalne, wirus przechodzi w stan uśpienia – jest to faza chroniczna. Wiosną liście i kwiatostany zamierają i opadają, a na początku lata widać już tylko na plantacji wiele krzewów z ogołoconymi pędami. Zaraz potem krzewy zaczynają wyglądać normalnie, bo na porażonych pędach wyrastają liście i zawiązywane są mniejsze owoce. W kolejnych latach objawy choroby nie są widoczne, lecz rośliny pozostają źródłem wirusa. Szok borówki wysokiej przenosi się podczas wegetatywnego rozmnażania lub z pyłkiem przez owady zapylające.
czytaj dalej...Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl