Sadzenie borówki amerykańskiej – czytamy porady, a potem… podwijamy rękawy!

Uprawa borówki amerykańskiej Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum L.), inaczej borówka wysoka, jest krzewem dorastającym do 3 m wysokości. Coraz częściej jej owoce goszczą na naszych stołach w postaci wielu dań, deserów i przetworów, choć nie zyskała jeszcze tak dużej popularności jak borówka czernica, czyli czarna jagoda. Owoce borówki wysokiej na rynku znane są pod nazwą jagód amerykańskich. W ogrodach przydomowych i plantacjach amatorskich obok malin, agrestu czy porzeczki pojawia się coraz więcej krzewów borówki amerykańskiej. W produkcji towarowej w Polsce z roku na rok wzrasta obszar upraw, obecnie szacuje się je na ponad 3 tys. ha. Zbiór owoców borówki amerykańskiej w 2012 r. wyniósł ok. 11,3 tys. ton. Uważa się, że obecnie wzrasta polski potencjał eksportowy jagód amerykańskich na rynku europejskim. Wszystko dzięki wyselekcjonowanym odmianom dobrze rosnącym w naszym klimacie oraz charakterowi gleb w Polsce – większość polskich ziem ma odczyn kwaśny, idealny pod uprawę borówki.

Wybór i przygotowanie stanowiska

Borówka wysoka doskonale rośnie na glebach o kwaśnym odczynie, przy pH=3,5–4,0 (mierzone w KCl). Ważne jest, by w glebie znajdowała się duża ilość masy organicznej. Pod uprawę borówki należy wybierać tereny o wysokim poziomie wody gruntowej, tj. 40–70 cm. Na słabych glebach krzewy karłowacieją, a przy wyższym pH liście zabarwiają się na żółto. Przed założeniem plantacji zaleca się szczegółowe badanie gleby. Należy wykonać analizę chemiczną z uwzględnieniem zawartości wszystkich składników pokarmowych, a także określić głębokość warstwy próchnicznej i rodzaj gleby. Gleby lekko kwaśne zakwasza się torfem wysokim, a te o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym siarką w postaci granulowanego nawozu. Zabieg ten wykonuje się na rok przed założeniem plantacji. Dobre są gleby IV lub V klasy bonitacyjnej przy możliwości nawadniania. Borówka najlepiej rośnie na glebach torfowych, przyleśnych. Do uprawy wybiera się stanowisko nasłonecznione oraz osłonięte od wiatrów.

Glebę warto nawozić naturalnymi nawozami. Poleca się przed założeniem plantacji uprawę roślin na nawozy zielone: seradela, łubin żółty czy owies. Rośliny należy przyorać jesienią lub wczesną wiosną następnego roku.

Przed sadzeniem krzewów borówki glebę powinno się przygotować. Należy zaorać pole na głębokości 25 cm. Ważne jest również odchwaszczenie stanowiska. Używa się w tym celu zalecanych w aktualnym „Programie ochrony roślin sadowniczych” herbicydów. Po niektórych środkach zabiegi uprawowe można prowadzić dopiero po 6–8 tygodniach!

Rozmieszczenie krzewów

Rzędy powinny przebiegać w kierunku północ – południe. Pozwala to na równomierne nasłonecznienie krzewów. Zazwyczaj przyjmuje się rozstawę 3,0–3,5 x 0,6–1,0 m, jednak zależna jest ona od sposobu uprawy, zasobności gleby oraz wykorzystywanych maszyn i narzędzi.

Zbiór ręczny

  • mniejsze plantacje/ gleby słabsze: 2,5–3,0 x 0,8–1,0 m
  • większe plantacje/ gleby bardziej zasobne: 3,0–3,5 x 0,8–1,2 m

Zbiór maszynowy

  • gleby słabsze: 3,5 x 0,6–0,8 m
  • gleby bardziej zasobne: 3,5–4,0 x 0,7–1,0 m

Termin sadzenia

Borówkę wysoką sadzi się wiosną lub jesienią. Sadzenie wiosenne zmniejsza ryzyko przemarznięć krzewów, jeśli wykona się je w odpowiednim terminie. Wykonane zbyt późno, zwłaszcza podczas często występującej suszy w maju i czerwcu, może spowodować nieprzyjęcie się większości roślin. Sadzenie jesienią polecane jest na początku września. Krzewy posadzone w tym terminie łatwiej się ukorzeniają i są mniej narażone na działanie przymrozków. Często wybiera się sadzenie jesienne, w szkółkach bowiem znajduje się dostateczna liczba krzewów sprzedawanych w pojemnikach. Ponadto w Polsce to właśnie jesienią jest największy obrót materiałami szkółkarskimi. Sadząc jesienią, należy pamiętać o ochronie korzeni przez ściółkowanie. Jeśli kupujemy materiał jesienią, ale mamy możliwość posadzenia jedynie wiosną, krzewy można przechować, gęsto je dołując w miejscu zacienionym. Zimą przykrywa się je torfem z piaskiem do połowy wysokości. Krzewy należy chronić przed przesuszeniem i przemarznięciem zarówno podczas transportu, jak i przechowywania.

czytaj dalej...

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ODKRYJ TAJEMNICE TEGO OWOCU XXI WIEKU! [QUIZ]

[1/13] Na co może pomóc sok borówkowy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki